21 września 2018
Inne inicjatywy

600 kurtek trafiło w ręce chorych ze szpitala w Malawi

Od maja tego roku w Malawi pracuje wolontariuszka Polskiej Misji Medycznej –  ortopeda dr Karolina Siwicka. To drugi wyjazd wolontariacki Karoliny do malawijskiego szpitala, na który tym razem wybrała się wraz z rodziną. Lekarka pracuje w szpitalu w Blantyre, a jej pacjentami są w głównej mierze dzieci. Oprócz wielu niedogodności, z którymi szpital spotyka się na co dzień (brak wykwalifikowanego personelu, odpowiedniej sterylności czy specjalistycznego sprzętu), placówka boryka się z wieloma przyziemnymi problemami.  Jednym z nich jest brak odpowiedniej odzieży termicznej, która uchroniłaby mieszkańców Malawi przed niskimi temperaturami, które panują w wyżej położonych rejonach na przełomie lata i jesieni.

Pacjenci Karoliny nie mają odpowiednich do wieczornych temperatur, ciepłych ubrań. Powszechne jest więc korzystanie z „chitenje” – prostokątnego kawałka kolorowego materiału grubości prześcieradła, który kobiety wiążą sobie wokół pasa. Chitenje używany jest również jako koc, spódnica czy nosidło dla dziecka. To niestety jedyna ochrona przed zimnem, która w wielu przypadkach potrafi być niewystarczająca. Jak relacjonuje dr Siwicka, dla wielu niedożywionych malawijskich dzieci zimna noc, brak odzieży ochronnej może oznaczać wiele odmrożeń, a nawet w niektórych przypadkach śmierć.

Odebraliśmy informację, że w chwili obecnej nie ma ciepłych ubrań dla dzieci. Chcielibyśmy odpowiedzieć na prośbę naszej wolontariuszki, ale sami nie byliśmy w stanie zorganizować odpowiedniej ilości odzieży i wysłać jej do Malawi – koszty byłyby dla nas zbyt wysokie. Dlatego też z naszą prośbą zwróciliśmy do firmy Wtórpol. Dzięki ich pomocy 600 kurtek, w zaledwie kilka dni trafiło do szpitala w Malawi, do dzieci i innych pacjentów, którzy tak bardzo ich potrzebowali – relacjonuje Marcin Choiński, Fundraising Manager Polskiej Misji Medycznej.

Wtórpol to firma z tradycją, która chętnie wspiera inicjatywy dążące do pomocy innym. Dlatego też, gdy otrzymaliśmy prośbę wsparcia Polskiej Misji Medycznej, w kwestii zaopatrzenia malawijskiego szpitala w niezbędną odzież zimową – nie zastanawialiśmy się ani chwili.

 

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc!

Wcześniejsze wpisy

 • 20 września 2018

  wizyta w Radiu Kraków …o wypożyczalni i nie tylko

  Niedawno na zaproszenie redaktor Katarzyny Pelc gościliśmy w Radiu Kraków, by opowiedzieć o naszych Bezpłatnych Wypożyczalniach Rowerów Rehabilitacyjnych, oraz o otwartej kilka dni wcześniej pierwszej takiej wypożyczalni w Krakowie.

 • 17 września 2018

  Dziękuję!

  "Najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o powód twego smutku, potrafi sprawić, że znów wraca radość."

 • 15 września 2018

  Kolejny rower przekazany

  W sobotę w Skarżysku - Kamiennej odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa "Wakacyjna Kropla Krwi". W jej trakcie Barbara Lipnicka z Polskiego Czerwonego Krzyża przekazała potrzebującej osobie rower rehabilitacyjny, ufundowany przez naszą Fundację. To już kolejny trójkołowiec, przekazany w ramach programu "Rower dla Niepełnosprawnego".

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję