25 września 2023
2023

Akcja Zrób Porządek w szafie -edycja jesień 2023

Ruszamy z kolejna edycją naszej ekologicznej akcji . Zapraszamy wszystkie szkoły  i zespoły szkolno przedszkole do kolejnej akcji porządkowania szaf.

Akcja ma dwa cele. Pierwszy to podnoszenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i dorosłych. Na całym świecie produkuje się coraz więcej ubrań. Pochłania to ogromne ilości zasobów naturalnych, w tym wody i ma negatywny wpływ na środowisko. Niestety, niepotrzebne ubrania wciąż często traktowane są jako odpad i trafiają do śmietników a potem na wysypiska. Tymczasem odzież stanowi cenny surowiec wtórny, który należy odpowiednio zagospodarować. Tak, jak robi to firma Wtórpol, poddająca tekstylia recyklingowi w stu procentach. Konieczność dawania ubraniom „drugiego życia” należy propagować. Tylko od nas zależy, czy je zmarnujemy, czy wykorzystamy z korzyścią dla ludzi i przyrody. Drugi cel to uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby osób chorych, starszych, niepełnosprawnych, często mieszkających blisko nas.

Na czym polega akcja?

Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele zbierają na terenie szkoły niepotrzebne tekstylia.  Mogą je gromadzić w dostarczonym przez Fundację kontenerze lub innym miejscy zorganizowanym na terenie szkoły.  Po zakończonej zbiórce, Fundacja Eco Textil przewozi odzież do sortowni. Zebrane ubrania zostaną wprowadzone do drugiego obiegu, dzięki czemu  mają szansę posłużyć komuś innemu, zamiast trafić na wysypisko śmieci. Wszystko, co nadaje się wciąż do użytku, wróci na rynek. To co nie może być już noszone – zostanie przetworzone w ramach recyklingu. W zamian za zebraną odzież szkoły które uzbierają najwięcej będą mogły wskazać placówkę, której  Fundacja Eco Textil przekaże sprzęt rehabilitacyjny. Dodatkowo dla najbardziej aktywnych szkół czekają nagrody finansowe. Szkoła, które zbierze najwięcej ubrań otrzyma nagrodę finansową w wysokości 2000 złotych, z przeznaczeniem na zakup sprzętu sportowego lub innych pomocy dydaktycznych dla potrzebujących. Szkoły które zajmą 2 i 3 miejsce będą miały do rozdysponowania nagrody w wysokości 1000 złotych.

W poprzedniej, wiosennej, edycji wzięły udział aż 52 szkoły z całej Polski – zarówno te z dużych miast, jak i te z niewielkich miejscowości. Łącznie udało się zebrać blisko 40.000 kg ubrań.

 

 

Najważniejsze terminy:

Formularz zgłoszeniowy dla szkół jest już dostępny na naszej stronie. Zgłoszenia do udziału w akcji można wysyłać do 10 października. Zbiórka odzieży potrwa do 15 listopada. Ogłoszenie wyników akcji planowane jest na 23 listopada.   Prosimy o zapoznanie się szczegółami przebiegu akcji.  zasady akcji zrób porządek w szafie jesień 2023 : Czekamy na Was!

 

 

Wcześniejsze wpisy

  • 22 września 2023

    Brawa dla Karola!

    Każde zdjęcie i każde ciepłe słowo nadesłane do Fundacji są dla nas ogromną przyjemnością. W sezonie wiosenno- letnim dominują te z rowerami. Bardzo cieszymy sie że nasze trójkołowce towarzyszą Wam...

  • 11 września 2023

    Zuzia na rowerze

    Rower trójkołowy to doskonała forma aktywności. Wie o tym 15 letnia Zuzia z województwa mazowieckiego,  która od ponad 2 lat korzysta z wypożyczonego roweru trójkołowego. Rower rehabilitacyjny oprócz dużej radości...

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję