15 marca 2023
2023

Blisko 4000 kg – akcja “Zrób porządek w szafie” nabiera tempa

Ponad 50 szkół zgłosiło się do organizowanej przez Fundację akcji „Zrób porządek w szafie”. Od 1 marca  młodzież zbiera niepotrzebna odzież do specjalnych pojemników. Sprzątają swoje szafy zwracają, szczególna uwagę na to co jest im jeszcze potrzebne a co już nie. Te rzeczy które z jakiś powodów zalegają w szafach przynoszą do szkoły i oddają do specjalnego kontenera. Zbieramy odzież, obuwie, zabawki, akcesoria np. torebki, plecaki paski oraz tekstylia domowe czyli ręczniki bawełniane, prześcieradła, firany  nawet pościel.

Nadprodukcja odzieży, oraz nasz nadmierny konsumpcjonizm powodują, że odzież jest najszybciej przyrastającym odpadem, który trafiając na wysypiska będzie rozkładał się setkami lat. Zmiana podejścia i potraktowanie niepotrzebnych tekstyliów jako cenny surowiec to krok milowy  za który z pewnością przyszłe pokolenia będą nam wdzięczne.

Wiele rzeczy w naszych szafach to ubrania dobrej jakości, które z różnych powodów nie są już nam potrzebne. Oddane do specjalnego pojemnika maja szanse zyskać nowe życie w drugim obiegu. Ubrania w gorszym stanie również dostaną taką szansę, dzięki recyklingowi zostaną przerobione na nowe produkty i w drugim obiegu znajdą się w postaci czyściwa lub paliwa alternatywnego.

Zbiórki w szkołach prowadzone będą do 16 kwietnia, zakończenia akcji planowane jest w okolicach święta Dnia Ziemi. Już teraz mamy zebrane blisko 4000 kg.

W naszym rankingu prowadzi szkoła Podstawowa im. gen. W. Sikorskiego w Hyżnem uzbierała już 980 kg, tuż za nią są szkoły Szkoła Podstawowa Specjalna z Oddziałami Przedszkolnymi nr 7 w Rybniku, Szkoła Podstawowa w Wielowsi po 400 kg oraz Zespół Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Skarżysku  i Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 w Kaliszu po 320 kg. Wiosenne porządki dopiero przed nami 😊Każdy kilogram niepotrzebnej odzieży jest ważny. Do końca akcji pozostał jeszcze miesiąc.

Szkoła, która  zbierze najwięcej ubrań, otrzyma nagrodę finansową w wysokości 2000 złotych. Kolejne placówki które zajmą 2 i 3 miejsce pod względem ilości zebranej odzieży będą mogły wskazać placówkę, do której przekażemy sprzęt rehabilitacyjny. W ten sposób wspólnie pomożemy naszej planecie i potrzebującym.

Poniżej prezentujemy listę szkół, które zgłosiły pierwsze odbiory odzieży.

 

 

 

Wcześniejsze wpisy

  • 13 marca 2023

    Kule potrzebne od zaraz

    Pan Piotr ze Skarżyska odebrał kule ortopedyczne wypożyczone w internetowej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego fundacji Eco Textil. Sprzęt będzie służył naszemu klientowi w czasie rehabilitacji  po zabiegu medycznym na nogę. Sprzęt...

  • 1 marca 2023

    Dzień wózka inwalidzkiego

    Dziś obchodziliśmy międzynarodowy dzień wózka inwalidzkiego. Takie święto w kalendarzu to doskonała okazja by zwrócić uwagę na potrzeby oraz wyzwania stojące przed osobami niepełnosprawnymi ruchowo. Świat widziany “na siedząco” wygląda...

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję