19 kwietnia 2022
2022

Dzień Rowerowy – świętujmy go aktywnie!

19 kwietnia przypada Dzień Rowerowy – to doskonała okazja, żeby zadbać nie tylko o nasze zdrowie fizyczne, ale również dobre samopoczucie. Wiadomo przecież, że aktywność fizyczna wspiera koncentrację i pracę mózgu oraz stymuluje wytwarzanie endorfin, które wprawiają nas w dobry nastrój. A więc kto tylko może – niech rusza na rowerową przejażdżkę! Dzięki specjalnym rowerom trójkołowym z naszej fundacji, odrobina ruchu jest możliwa nawet dla osób o ograniczonej sprawności.

Rowery dla osób z niepełnosprawnościami od Fundacji Eco Textil

Działalność Fundacji EcoTextil początkowo była kojarzona głównie właśnie z trójkołowymi rowerami. Program Rower dla Niepełnosprawnego, uruchomiony w 2013 roku, polegał na przekazywaniu trójkołowców osobom potrzebującym oraz na wyposażaniu w rowery szkół, przedszkoli i innych placówek, które zgłosiły takie zapotrzebowanie. W kolejnych latach nasza działalność rozszerzała się. Sprzęt trafił już do ponad sześciu tysięcy osób, które dzięki temu mają okazję aktywnie spędzić czas z bliskimi.

 

 

Kto najczęściej korzysta z naszych rowerów?

Trójkołowe rowery rehabilitacyjne cieszą się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród osób z niepełnosprawnością ruchową. Na ich wypożyczenie decydują się także ludzie starsi oraz osoby mające problem z zachowaniem równowagi. Trójkołowce są więc dla nich idealne – umożliwiają aktywny wypoczynek i pozwalają zachować dobrą kondycję na dłużej. Rowery posiadają stabilną konstrukcję, wyposażone są w dwa tylne koła i jedno przednie. Osoba niepełnosprawna nie musi balansować ciałem podczas wsiadania, jazdy i zsiadania. Może też w każdej chwili zatrzymać się i odpocząć. Rowery w asortymencie naszej fundacji dostępne są w trzech rozmiarach, w zależności od wagi i wzrostu użytkownika.

Wypożyczenie roweru to spore odciążenie dla domowego budżetu

Choć na rynku łatwo można kupić rowery dla osób z niepełnosprawnościami, to jednak ich ceny są najczęściej znacznie wyższe od cen tradycyjnych jednośladów. Taki sprzęt może być jeszcze droższy, jeśli będzie wymagał przystosowania do potrzeb konkretnej osoby. Na szczęście można skorzystać z dofinansowania oferowanego przez instytucje np. PFRON, MOPS czy PCPR lub wypożyczyć rower w naszej wypożyczalni – jednej z ponad 220. wypożyczalni stacjonarnych na terenie całej Polski lub wypożyczalni online.

 

Rowerowe historie

Za tysiącami przekazanych rowerów kryją się tysiące historii naszych podopiecznych. Jednym z nich jest Wojtek, chłopiec z zespołem Downa. O możliwości korzystania z rowerka trójkołowego mama Wojtka dowiedziała się dzięki pracownikom szkoły, do której uczęszczał jej syn. Trójkołowiec dla Wojtka, był dokładnie 3000. rowerem przekazanym osobie potrzebującej. Sprzęt był dla chłopca idealnym rozwiązaniem ze względu na płaskostopie i problemy z chodzeniem. Od tamtej pory, Wojtek dużo jeździ na rowerze po okolicy, szczególnie uwielbia wycieczki do pobliskiego lasu ze swoimi bliskimi.

Kolejnym zadowolonym podopiecznym fundacji jest Pan Grzegorz, który doznał udaru niedokrwiennego i do tamtej pory zmaga się z niedowładem prawostronnym i afazją mowy. Po udarze, żona Pana Grzegorza, Pani Kasia bardzo chciała zaktywizować męża i pomóc mu przezwyciężyć niechęć do wyjścia z domu. Pewnego dnia, podczas powrotu ze spaceru zauważyła kontenery na odzież używaną. Na pojemnikach widniała informacja o pomocy dla osób niepełnosprawnych poprzez dostarczanie im rowerków trójkołowych. Pani Kasia skontaktowała się więc z Fundacją Eco Textil i złożyła odpowiednie dokumenty. Niedługo później do Pana Grzegorza trafił prezent-niespodzianka. A wszystko wydarzyło się akurat na Walentynki :)

Rowerowe święto – Tour de Pologne

Warto wspomnieć również, że podopieczni naszej fundacji mieli okazję uczestniczyć w największym rowerowym święcie w Polsce – Tour de Pologne. Trójkołowi kolarze wzięli udział w pierwszym w historii przejeździe  osób z niepełnosprawnościami podczas 76. edycji imprezy. Organizacja przejazdu miała na celu pokazanie, że osoby niepełnosprawne mogą aktywnie spędzać czas i dołączać do sportowych aktywności. Ósemka podopiecznych Fundacji Eco Textil z dumą pokonała „odcinek specjalny” przy wsparciu bliskich oraz kibiców, tak licznie przybyłych na linię mety. Wszyscy trójkołowi kolarze otrzymali pamiątkowe medale oraz wiele upominków podczas uroczystej dekoracji.

Rowerowe ciekawostki

Na koniec, w związku z Dniem Rowerowym, mamy dla Was kilka ciekawostek związanych z rowerami:

 • Każdego roku na świecie produkuje się 100 milionów rowerów.
 • Około trzy godziny jazdy tygodniowo ogranicza ryzyko zawału serca o 50%.
 • 268,83 km/godz to rekord prędkości na rowerze uzyskany podczas jazdy za tzw. osłoną przeciwwietrzną.
 • Najdłuższym rowerem na świecie (42 m) jechało równocześnie 20 osób. Rekord ustanowiono w 2015 roku w Australii, pokonując dystans 100 metrów.
 • Blisko 60% mieszkańców Amsterdamu (1,2 mln) używa roweru jako podstawowego środka lokomocji.
 • Pierwszy prototyp roweru został zbudowany przez francuskiego hrabiego Mède de Sivrac w 1790 roku. Umożliwiał wyłącznie jazdę w jednym kierunku (nie dało się nim skręcać).

Wcześniejsze wpisy

 • 11 kwietnia 2022

  Wózek dla Pani Izabeli

  W ostatnim czasie Fundacja Eco Textil dostarczyła wózek inwalidzki  dla Pani Izabeli mieszkanki Lublina. Pani Izabela wypełniła wniosek w naszej wypożyczalni internetowej, zamówiony sprzęt dotarł do Lublina. Wózek umożliwiają przemieszczanie...

 • 4 kwietnia 2022

  Fundacja Eco Textil ma 10 lat! Wspólnie pomagamy na wielką skalę

  W tym roku nasza fundacja obchodzi pierwszy, „okrągły” jubileusz. Minęło 10 lat od jej powstania. W ciągu minionej dekady staraliśmy się nieść pomoc potrzebującym w całej Polsce i z dumą możemy stwierdzić – udało się! To właściwy moment, by opowiedzieć o początkach, rozwoju i obecnej działalności Fundacji Eco Textil. Zapraszamy do lektury.

 • 31 marca 2022

  Nasze łóżka były wypożyczane już 1400 razy

  Pani Anna odebrała już łózko dla chorego z rodziny. Pomoże w powrocie do zdrowia i wspomoże proces rehabilitacji. Łóżko trafiło do rodziny z Parszowa w województwie świętokrzyskim.   Dlaczego łóżka...

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję