4 kwietnia 2022
2022

Fundacja Eco Textil ma 10 lat! Wspólnie pomagamy na wielką skalę

W tym roku nasza fundacja obchodzi pierwszy, „okrągły” jubileusz. Minęło 10 lat od jej powstania. W ciągu minionej dekady staraliśmy się nieść pomoc potrzebującym w całej Polsce i z dumą możemy stwierdzić – udało się! To właściwy moment, by opowiedzieć o początkach, rozwoju i obecnej działalności Fundacji Eco Textil. Zapraszamy do lektury.

Wtórpol, firma – matka naszej fundacji istnieje od 30 lat i od początku część zysków przekazywała na cele charytatywne. Miliony złotych przeznaczyła na pomoc osobom niepełnosprawnym, ośrodkom specjalnym, na wsparcie sportowców z niepełnosprawnościami. Była mecenasem sportu i kultury. Przez lata wspierała zarówno indywidualne osoby – fundując turnusy rehabilitacyjne, sprzęt medyczny, ale także świąteczne paczki dla dzieci z ubogich rodzin. Wtórpol przekazywał darowizny Tatrzańskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu, rzeczową pomoc noclegowniom dla bezdomnych i schroniskom dla zwierząt. Charytatywną działalność należało usystematyzować. Dlatego przy Wtórpolu w 2012 roku powstała Fundacja Eco Textil „Od Was dla Was”.

Rower dla niepełnosprawnego

Od początku nasza fundacja za cel postawiła sobie pomoc najbardziej potrzebującym – niepełnosprawnym i ich rodzinom na terenie całego kraju. W 2013 roku wprowadziliśmy w życie pierwszy, autorski program – „Rower dla Niepełnosprawnego”. Ze specjalnych, trójkołowych rowerów mogą z powodzeniem korzystać osoby z niepełnosprawnością intelektualną, mające trudności z chodzeniem, po udarach. Pierwszy rower trafił do Moniki Żurek w Chlewiskach w województwie mazowieckim. Odebrała go w szkole, ale okazało się, że jest za duży. Już wtedy dysponowaliśmy trójkołowcami w trzech rozmiarach. Jeszcze tego samego dnia do domu dziewczynki dostarczyliśmy mniejszy model. Cztery lata później Monika dostała od nas nowy, większy rower. Z pierwszego wyrosła. Do dziś osobom prywatnym i instytucjom przekazaliśmy całkowicie bezpłatnie ponad 6500 rowerów rehabilitacyjnych o wartości rynkowej ponad 13 milionów złotych. Dziś z dumą możemy powiedzieć – program „Rower dla Niepełnosprawnego” był świetnym pomysłem. Rowery z logo Eco Textil i Polskiego Czerwonego Krzyża ułatwiają życie wielu ludziom. Dzięki nim niepełnosprawne dzieci mogą jechać ze zdrowymi bliskimi na wycieczkę, seniorzy samodzielnie udać się do sklepu. Trójkołowce są przydatne na co dzień i… dają właścicielom wiele radości. Nie raz się o tym przekonaliśmy, otrzymując listy, maile, zdjęcia.

Czas na wypożyczalnie

Kolejnym krokiem było stworzenie sieci bezpłatnych wypożyczalni rowerów w całej Polsce. Pierwszą otwarliśmy w 2017 roku w Kaliszu. Jako pierwszy, trójkołowiec wypożyczył 57 – letni Antoni Wieruszewski. Na rower wsiadł po raz pierwszy od 20 lat, kiedy doznał udaru. – Mam w domu rowerek stacjonarny, ale to nie to samo co jazda na powietrzu. Po dwóch tygodniach czuję, że wzmocniła mi się noga, z którą mam problemy. Chodzę na rehabilitację, ale to za mało, a na prywatną mnie nie stać, dlatego taki rower to świetna forma usprawniania – mówił pan Antoni dla Faktów Kaliskich. Kolejne wypożyczalnie powstawały w całym kraju, dzięki współpracy naszej fundacji z licznymi partnerami – gminami, ośrodkami specjalnymi, stowarzyszeniami. Początkowo były w nich rowery w różnych rozmiarach, potem doposażyliśmy wypożyczalnie w wózki inwalidzkie, kule, balkoniki. Korzystanie ze sprzętu jest całkowicie bezpłatne. Fundacja Eco Textil przekazuje potrzebne urządzenia, nasi partnerzy koordynują działalność placówek. Dziś działa ich już 225, od Bałtyku po Tatry.

Jedyna taka w Polsce

W 2019 roku stworzyliśmy coś wyjątkowego. Jedyną w Polsce, internetową, bezpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Oprócz wspomnianych wyżej sprzętów, dysponuje ona nowoczesnymi, sterowanymi elektrycznie łózkami medycznymi z materacami przeciwodleżynowymi. Procedurę wypożyczenia uprościliśmy do minimum. Wystarczy wypełnić wniosek na naszej stronie internetowej, w krótkim czasie pod wskazany adres kurier dowiezie potrzebny sprzęt, a potem odbierze go.  Z pomocą docieramy do każdego miejsca w kraju. Nasza oferta stała się szczególnie trafiona w dobie epidemii koronawirusa, gdy tysiące pacjentów wypisywano ze szpitali, a ich bliscy mieli dosłownie dzień lub dwa na zapewnienie im łóżek medycznych czy innych koniecznych urządzeń.

 

Stawiamy na edukację

Trzy filary naszej działalności uzupełniamy o edukację ekologiczną. Organizujemy akcje dla szkół „Zrób porządek w szafie”. W zamian za zebrane ubrania, przekazujemy rehabilitacyjne rowery placówkom integracyjnym i niepełnosprawnym uczniom. Uczestniczymy w wydarzeniach promujących ideę „zero waste”, w mediach  – społecznościowych i tradycyjnych, promujemy zachowania konsumenckie przyjazne środowisku, mówimy o konieczności dawania drugiego życia odzieży. Pomagamy w wysyłaniu darów do szpitali, szkół i sierocińców w Afryce. Staramy się być razem z lokalnymi społeczościami wszędzie tam, gdzie podejmowane są inicjatywy na rzecz osób niepełnosprawnych i środowiska naturalnego.

Od Was dla Was

 

Mottem Fundacji Eco Textil jest „Od Was dla Was”. Co to oznacza? Pieniądze na pomoc potrzebującym pochodzą z recyklingu odzieży. Każdy, kto niepotrzebne ubrania wrzuca do kontenerów z logo Eco Textil lub Polskiego Czerwonego Krzyża, ofiarowuje w ten sposób wsparcie dla naszych działań. Jeśli odda odzież właśnie do tych pojemników, nie wydając ani złotówki dokłada się do zakupu kolejnego roweru rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnego, nowoczesnego łóżka dla ciężko chorego seniora, staje się fundatorem stypendium dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin. Często nawet o tym nie wiedząc, pomagacie Państwo sąsiadowi czy dziecku znajomych. To wymierna pomoc. Fundacja Eco Textil dzięki  Państwa ofiarności na cele charytatywne przekazała już ponad 15 milionów złotych! Dziękujemy! W kolejną dekadę wchodzimy pełni nowych pomysłów i wiary w to, że wspólnie pomożemy kolejnym tysiącom naszych rodaków, czekających na wsparcie. Bądźcie z nami.

 

Wcześniejsze wpisy

 • 31 marca 2022

  Nasze łóżka były wypożyczane już 1400 razy

  Pani Anna odebrała już łózko dla chorego z rodziny. Pomoże w powrocie do zdrowia i wspomoże proces rehabilitacji. Łóżko trafiło do rodziny z Parszowa w województwie świętokrzyskim.   Dlaczego łóżka...

 • 29 marca 2022

  Pan Tadeusz rozpoczął już sezon rowerowy

  To prawdziwy skarb, gdy w najbliższym otoczeniu mamy bliskie osoby, które troszczą się o nas i w razie potrzeby służą pomocą.    Pan Tadeusz z Kalisz ma to ogromne szczęści,  ...

 • 23 marca 2022

  Rower Jagody gotowy na nowy sezon

  Pierwsze promienie wiosennego słońca to doskonały czas no przygotowanie roweru do nowego sezonu. Trójkołowiec z którego korzysta Jagoda jest już gotowy. Młoda rowerzystka korzysta z rowery ponad rok. Jagoda mieszka...

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję