1 grudnia 2017
2017
Rowery Eco Textil

Kraśnicki oddział PCK podziękował krwiodawcom za dzielenie się darem życia

W piątek 24 listopada kraśnicki Odział Rejonowy PCK w Kraśniku zorganizował uroczyste spotkanie z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Było ono okazją do podziękowania krwiodawcom za długoletnie, bezinteresowne oddawanie krwi.

Uroczystość odbyła się w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. Podczas niej kilkudziesięciu krwiodawców otrzymało Odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi.Odznaka Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia przysługuje kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 15 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników i mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 18 litrów krwi. Podczas piątkowej uroczystości otrzymało ją 5 krwiodawców: Marcin Janiszewski, Barbara Andrzejczak, Adam Chłodny, Waldemar Gawin i Marcin Kwiatkowski.By otrzymać Odznakę ZHDK II stopnia kobieta musi mieć na swoim koncie co najmniej 10 litrów oddanej krwi, a mężczyzna co najmniej 12 litrów lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników. Odznaki te otrzymało 18 osób: Piotr Kosiński, Sławomir Zapalski, Grzegorz Zarzeczny, Artur Winiarski, Barbara Andrzejczak, Tomasz Surmacz, Gustaw Oszust, Janusz Kowalczyk, Karol Figiel, Marcin Drozd, Mariusz Krzemień, Kamil Skoczylas, Piotr Wierzchowiak, Daniel Sałata, Łukasz Myszak, Marcin Kaczmarski, Marcin Kwiatkowski oraz Sylwester Rząd. 

 

Odznaki ZHDK III stopnia otrzymało natomiast 29 krwiodawców, którzy oddali do tej pory powyżej 6 litrów krwi w przypadku mężczyzn i 5 litrów w przypadku kobiet. Byli to: Piotr Kosiński, Sławomir Zapalski, Jolanta Smętek, Grzegorz Zarzeczny, Artur Winiarski, Barbara Andrzejczak, Mateusz Bryczek, Sylwester Zioło, Mateusz Grzesik, Jakub Bańka, Grzegorz Samol, Janusz Kowalczyk, Piotr Ostrowski, Karol Figiel, Marcin Drozd, Tomasz Szum, Mariusz Krzemień, Karol Gajewski, Łukasz Myszak, Rafał Ostrowski, Artur Karpiński, Kamil Skoczylas, Daniel Sałata, Marcin Kurzępa, Szczepan Dados, Marcin Kaczmarski, Daniel Misztal, Agata Chudziak i Kamil Lipowy,

Odznaki wręczył Prezes Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK Pan Jerzy Bisek.

 

 

Podczas uroczystości przekazano również nagrodę dla Drużyny Pierwszej Pomocy z Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku za zajęcie II miejsca w Etapie Okręgowym Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK.

Spotkanie swoim występem uświetniły dzieci i młodzież (Kraśnicka Grupa SIM) ze Świetlicy Środowiskowej PCK „Okno na Świat”, które zaprezentowały się w autorskim programie przygotowanym przez Mirosławę Kasiak, kierownik świetlicy.

 

 

Święto krwiodawców było także dobrą okazją do realizacji działań charytatywnych. W trakcie uroczystości zostały, w formie darowizny, przekazane dla trzech osób trójkołowe rowery rehabilitacyjne. Rowery zakupiono ze środków pozyskanych ze zbiórki odzieży i innych tekstyliów wrzucanych przez mieszkańców Kraśnika i powiatu kraśnickiego do pojemników oznaczonych logo PCK.

 

 

Polski Czerwony Krzyż to nie tylko promowanie, odznaczanie Honorowych Dawców Krwi i zachęcanie do oddawania krwi. To największa i najstarsza organizacja humanitarna w Polsce.

Działalność Oddziału Rejonowego PCK w Kraśniku jest bardzo szeroka. Świadczy on usługi opiekuńcze „w domu chorego” dla ponad 150 mieszkańców Kraśnika. Organizuje kursy i szkolenia dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. Prowadzi Świetlicę Środowiskową „Okno na Świat” dla 30 dzieci z Kraśnika, gdzie realizowanych jest wiele projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Wspiera dzieci i rodziny poprzez akcje charytatywne takie jak: Czerwonokrzyska Gwiazdka, Wielkanoc z PCK, Wyprawka dla Żaka (paczki świąteczne, plecaki itp.). Ponadto w kilkunastu szkołach na terenie Miasta Kraśnik i Powiatu Kraśnickiego prowadzi Szkolne Koła PCK. Krzewi ideę wolontariatu wśród dzieci, młodzieży i seniorów, prowadzi dwie grupy wolontariuszy dla młodzieży (Kraśnicka Grupa Społecznych Instruktorów Młodzieżowych) oraz dla seniorów.

Kraśnickie PCK zajmuje się również szkoleniem dzieci, młodzież i seniorów z zakresu udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, aktywizuje seniorów realizując dla nich wiele projektów o charakterze sportowym i społecznym (np. Fitness dla seniorów, Aqua aerobik, Senior na Orliku, wyjazdy szkoleniowe i integracyjne). Od kilku lat w mieście i powiecie realizuje w szkołach Projekt: „Chroń Dziecięce Uśmiechy” oraz prowadzi zbiórkę złotych monet ”Gorączka Złota”, która wspiera organizowane „Kolonie Letnie z PCK”. Na dwutygodniowe kolonie co roku wyjeżdża kilkudziesięciu uczniów.

 

 

Co roku organizowana jest Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia w której bierze udział ponad 100 uczniów. Nasze PCK włącza się w akcję „Młoda Krew Ratuje Życie”, której celem jest pozyskiwanie nowych krwiodawców. Od kilku lat realizuje dla osób najbardziej potrzebujących Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Pomocą obejmuje 1500 mieszkańców Kraśnika.

Prowadzona jest również zbiórka odzieży do kontenerów oznaczonych logiem PCK, a uzyskane w ten sposób dochody przeznaczane są na działalność charytatywną m.in. zakup trójkołowych rowerów rehabilitacyjnych.

O czym wspominaliśmy m.in. przy okazji Półmaratonu Kraśnik, bardzo dobrze rozwija się współpraca naszego PCK z amerykańską Fundacją Rainbow of Magnolia Fountains of Life, która charytatywnie niesie pomoc potrzebującym.

źródło: http://krasnik24.pl/world/5986-krasnicki-oddzial-pck-podziekowal-krwiodawcom-za-dzielenie-sie-darem-zycia

Wcześniejsze wpisy

 • 24 listopada 2017

  Wielka Orkiestra Kudłatej Pomocy – II Finał

  Akcja pomocy dla schroniska dla psów w Suchedniowie organizowana przez skarżyską komendę Ochotniczego Hufca Pracy – zakończona sukcesem. 17 listopada młodzież z OHP i wolontariusze pomagający w zbiórce zawieźli do...

 • 21 listopada 2017

  „Zostań Świętym Mikołajem” – z wizytą u przyjaciół

  Zaprzyjaźniony z naszą fundacją Zespół Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Skarżysku i działające przy placówce stowarzyszenie „Jesteśmy” już po raz trzeci zorganizowały charytatywny koncert „Zostań Świętym Mikołajem”. Podczas imprezy, która...

 • 14 listopada 2017

  Krzeszowice. Rowery dla niepełnosprawnych

  Polski Czerwony Krzyż wspólnie z Fundacją Eco-Textil w dniu 13.11.2017 r. w ramach Programu „Rower dla Niepełnosprawnego” przekazał dwa rowery przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych w podziękowaniu za możliwość umieszczenia...

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję