21 października 2022
2022

Międzynarodowy dzień seniora

20 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Seniora. Celem tego święta jest  poprawienie sytuacji życiowej osób dojrzałych i zwrócenie uwagi na ich problemy. A jest ich niemało, począwszy od problemów zdrowotnych, przez wykluczenie cyfrowe (seniorzy często nie potrafią się odnaleźć w świecie internetu i wszystkim, co on ze sobą niesie), aż po coraz częściej zauważany problem samotności. Model rodziny wielopokoleniowej coraz szybciej odchodzi w zapomnienie, obecnie dzieci często rozjeżdżają się po świecie, starsi bezpośredni kontakt z nimi i wnukami mają tylko sporadyczny.

To poważny problem. Seniorzy, pozbawieni codziennej pomocy bliskich, zmuszeni są szukać wsparcia w instytucjach pomocy społecznej. Często padają ofiarą oszustw i wyłudzeń, choćby metodą „na wnuczka”. Po śmierci życiowego partnera nierzadko nie są w stanie sami utrzymać ciężaru kosztów życia.

 

Według badań Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 roku w Polsce liczba osób w wieku 60 lat i starszych wynosiła 9,8 miliona, co stanowiło 25,6 procent społeczeństwa. W wielu miastach ten odsetek jest jeszcze wyższy. W Skarżysku – Kamiennej spośród 40 tysięcy mieszkańców aż 14 tysięcy, czyli 1/3 to osoby w wieku 60+. Starzejące się w całej Europie społeczeństwa to potwierdzone naukowo zjawisko.  Coraz więcej krajów ma już świadomość, że trzeba podjąć działania , by zapewnić godne życie obywatelom w podeszłym wieku. Są one podejmowane. W Polsce jak grzyby po deszczu powstają kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku, domy opieki i inne placówki przeznaczone dla seniorów.

Dzień seniora to doskonała okazja na podsumowanie naszej akcji “zrób porządek w szafie realizowanej w partnerstwie z BNP Paribas Group Service Center S.A. Zbiórka odzieży miała miejsce w na wiosnę. W ramach podziękowania za zaangażowanie pracownicy wskazali Dom Opieki Społecznej Brańszczyk, do którego fundacja przekazała dwa wózki inwalidzkie. sprzęt rehabilitacyjny taki jak wózki inwalidzkie, balkoniki czy kule świetnie sprawdza się w taki placówkach gdzie, braki sprzętowe mocno utrudniają codzienna opiekę nad osobami starszymi.

Fundacja Eco Textil pomaga osobom starszym na różnych płaszczyznach. W ramach akcji „Rower dla Niepełnosprawnego” nieodpłatnie przekazaliśmy potrzebującym ponad 6,5 tysiąca specjalnych, trójkołowych rowerów rehabilitacyjnych. Wiele z nich trafiło właśnie do seniorów mających trudności z poruszaniem, pomagając im w codziennej rehabilitacji i umożliwiając samodzielne wybranie się choćby na zakupy.  Ponad 200 stacjonarnych i jedyna w Polsce internetowa, bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego oferują seniorom nowoczesne łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, rowery, kule i balkoniki. Dostępny sprzęt pomaga zarówno im, jak i ich opiekunom.

Pamiętajmy że osoby starsze potrzebują naszej opieki. Nie zapominajmy o nich i bądźmy zawsze blisko nich, kiedy potrzebują wsparcia, uwagi, czasem poświęcenia chwili na zwykłą rozmowę.

Wcześniejsze wpisy

 • 17 października 2022

  Zbieramy niepotrzebne ubrania razem z Designer Outlet

  To już kolejna akcja, realizowana z centrami Designer Outlet, mająca na celu ochronę środowiska, edukację ekologiczną oraz wpływająca na lokalną społeczność. Tym razem projekt odbywa się już nie w jednej,...

 • 14 października 2022

  To już 9 lat – rowery trójkołowe nadal popularne

  Dokładnie 9 lat temu Fundacja Eco Textil ruszyła z realizacją programu „Rower dla Niepełnosprawnego”. 14 października   2013 roku przekazaliśmy pierwszy rehabilitacyjny rower trójkołowy 9 – letniej Monice z Chlewisk w...

 • wypozyczalnia sprzetu rehabilitacyjnego
  10 października 2022

  Komplet sprzętu dla Pani Stanisławy

  Nieszczęśliwy wypadek Pani Stanisławy przeorganizował życie całej rodziny.  Pani Stanisława w wyniku niefortunnego upadku złamała nogę, w przypadku ponad 80-letniej osoby to również wiele działań organizacyjnych dla całej rodziny. Pomoc...

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję