2 marca 2022
2022

Międzynarodowy Dzień Wózka Inwalidzkiego

Jak co roku 1 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień wózka inwalidzkiego. Święto to, powstało by pokazać społeczeństwu, że wózki inwalidzkie są bardzo ważne w życiu osób z niepełnosprawnościami, szczególnie tymi ruchowymi.

Na świecie żyją miliony ludzi którzy potrzebują wózka inwalidzkiego, a nie maja do niego dostępu

Fundacja Eco Textil wychodzi na przód ich potrzebą i posiada w swojej ofercie wózek inwalidzki. Które dzięki swojej budowie umożliwiają przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym, które nie są w stanie samodzielnie chodzić. Sprzęt jest ergonomiczny i komfortowy w użyciu, może być wykorzystywany w domu oraz na zewnątrz.

W roku 2021 wypożyczalnia internetowa Fundacji EcoTextil zrealizowała ponad 130 wniosków o wózki inwalidzkie. Dużym zainteresowaniem sprzęt cieszył się w naszych punktach stacjonarnych, których szczegółowa lista wraz z adresami jest dostępna na stronie www.ecotextil.pl

 

W środowisku osób z niepełnosprawnościami bardzo ważne jest by mogły same bez pomocy innych samodzielnie poruszać się po mieszkaniu lub w przestrzeni miejskie z punktu A do punktu B. Bariery architektoniczne w miastach  nadal są widoczne. Samorządy jednak coraz czyściej kładą nacisk na ich usuwanie. W dużych miastach można zauważyć większą ilość środków transportu publicznego dostosowanego dla osób na wózkach, parkingi, podjazdy, niskie krawężniki, specjalne windy w szkołach i urzędach.

Przypominamy że użytkowanie wózka inwalidzkiego na zewnątrz podlega Prawu o ruchu drogowym dnia 20 czerwca 1997 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 z późn. zm.), osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim jest pieszym. Dlatego też, zgodnie z dyspozycją art. 11 ust. 1 i 2 cytowanej ustawy, w przypadku poruszania się wózkiem inwalidzkim zobowiązana jest korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. W przypadku korzystania z pobocza lub jezdni, obowiązana jest poruszać się lewą stroną drogi.
Ponadto zgodnie z nowelizacją ustawy i art. 11 ust. 4a – pieszy (a więc również osoba na wózku inwalidzkim) poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Aby móc wypożyczyć sprzęt złóż wniosek na naszej stronie internetowej już dziś https://ecotextil.pl/wypozyczalnia/wypozyczenie/

 

Wcześniejsze wpisy

 • 28 lutego 2022

  Łóżko rehabilitacyjne jest już w Łagowie

  Kolejne łóżko zostało odebrane. Będzie wspomagało proces rehabilitacji i powrotu do zdrowia pana Tadeusz mieszkańca gminy Łagów w województwie świętokrzyskim.

 • 24 lutego 2022

  Najpierw pączek potem rower

  Brązowy, okrągły, oprószony pudrem lub oblany lukrem, tego “pana” nie trzeba nikomu przedstawiać.. mowa oczywiście o pączku. Tłusty czwartek co roku obchodzony jest w ostatni czwartek przed wielkim postem. Ten...

 • 22 lutego 2022

  Wózek dostarczony do Lublina

  W ostatnim czasie Fundacja Eco Textil dostarczyła wózek inwalidzki  dla Pani Izabeli mieszkanki Lublina. Mamy nadzieje że nas sprzęt pomoże Pani Izie w przemieszczaniu się po mieszkaniu oraz ułatwi wizyty w placówkach leczniczych.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję