21 czerwca 2024
2024

Nagroda specjalna jest już w Kaliszu!

Niedawno zakończyła się kolejna edycja naszej akcji „Zrób porządek w szafie”, w której wzięło udział 41 placówek z całej Polski. Jej celem było dać drugie życie niepotrzebnym ubraniom i popularyzować postawy ekologiczne. Wiosną tego roku do kontenerów na odzież Fundacji Eco Textil trafiło 36 tysięcy 587 kilogramów niepotrzebnych ubrań. Zostały one przewiezione do sortowni Wtórpolu w Skarżysku – Kamiennej i poddane recyklingowi. Zamiast na wysypiska śmieci, powtórnie trafiły do zamkniętego obiegu gospodarki i służą ludziom. Placówki, które zebrały najwięcej odzieży, otrzymały nagrody finansowe i sprzęt rehabilitacyjny, które mogły przekazać wybranej przez siebie organizacji lub instytucji.

 

W tym roku po raz pierwszy przyznaliśmy nagrodę specjalną dla najbardziej zaangażowanej szkoły. Otrzymała ją ta, która zebrała najwięcej ubrań w przeliczeniu na jednego ucznia. Zwycięzcą został Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 imienia Janusza Korczaka w Kaliszu. Uczęszcza tam setka uczniów z różnymi niepełnosprawnościami. Placówka z Kalisza zebrała 1680 kilogramów ubrań, czyli ponad 16 kilogramów na każdego wychowanka.  – Z SOSW współpracujemy od ośmiu lat, jego uczniowie korzystają z otrzymanych od nas rowerów rehabilitacyjnych, wspólnie realizowaliśmy różne inicjatywy. Akcja „Zrób porządek w szafie” to nasz wspólny pomysł – mówi Monika Lipnicka, prezes Fundacji Eco Textil. To właśnie w tej szkole odbyła się pierwsza akcja angażująca uczniów do porządków w szafie. W 2018 roku szkoła uzbierała prawie 500 kg ubrań, dzięki temu jeden z uczniów otrzymał specjalny rower trójkołowy. To właśnie wtedy narodził się pomysł aby taka akcję zaproponować innym placówkom.

 

Ośrodek imienia Janusza Korczaka nagrodzony. Podzielili się dobrem z chorymi

W czwartek 20 czerwca gościliśmy w kaliskim ośrodku podczas uroczystości wyróżnienia uczniów i klas najbardziej zaangażowanych w życie szkoły. Upominki z rąk prezes Lipnickiej i koordynatorki zbiórki, Anny Antczak otrzymali najskuteczniejsi „zbieracze” niepotrzebnych ubrań – Igor Kozibura, Marta Tomczak, Weronika Gralak i grupa Calisia Nordic Team. To była również idealna okazja aby uroczyście zaprezentować fotel do masażu, który został zakupiony dzięki nagrodzie finansowej. Fotel jest już w specjalnej sali do odpoczynku, będą z niego korzystać wszyscy uczniowie placówki.

– Dzięki wielu wspaniałym ludziom doznaliśmy w tym roku wiele dobra. Chcemy się nim dzielić – powiedziała dyrektor specjalnego ośrodka, Magdalena Majchrzak. Dodatkową nagrodę, po 4 sztuki wózków inwalidzkich, balkoników i par kul ortopedycznych placówka podarowała Wojewódzkiemu Specjalistycznemu Zespołowi Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy.

Podczas wizyty w Kaliszu mieliśmy okazję zobaczyć piękny i tętniący życiem ośrodek, zajmujący się pomocą niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży. Gratulujemy pasji i osiągnięć. Jak zapowiedziała Anna Antczak, społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego imienia Janusza Korczaka już planuje udział w jesiennej edycji naszej akcji „sprzątania w szafach”.

Wcześniejsze wpisy

  • 19 czerwca 2024

    Niezłomni na szlaku Green Velo 2.0.

    W 2023 roku 12 niepełnosprawnych i 8 wychowawców wyruszyło na biegnący przez Polskę rowerowy szlak rowerowy Green Velo. Cel był ambitny – pokonać 1800 kilometrów i pokazać, że można przekraczać...

  • 17 czerwca 2024

    Odzież która pomaga.

    Od ponad roku na terenie Galerii Przymorze w Gdańsku stoi specjalny kontener. Można do niego przynosić niepotrzebne ubrania, buty, zabawki tekstylia domowe oraz akcesoria. Wszystkie zebrane trafiają do drugiego obiegu,...

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję