16 listopada 2021
2021

Oddawanie niepotrzebnych ubrań pomaga potrzebującym

Raport “Wiedza Polaków o recyklingu odzieży” to publikacja, która porusza nie tylko tendencje związane z pozbywaniem się ubrań, ale również pokazuje poziom wiedzy polskiego społeczeństwa na tematy ekologiczne i zagadnienia związane z recyklingiem odzieży.

A czy wiecie, że to właśnie dzięki recyklingowi tekstyliów, które trafiają do specjalnych kontenerów możemy wspierać potrzebujących? Wszystkie nasze wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego są formą pomocy osobom z niepełnosprawnościami, ale również sposobem na podziękowanie tym, którzy oddają odzież do kontenerów z logo PCK lub Fundacji Eco Textil.

Jakie konkretnie zagadnienia zostały poruszone w raporcie i co na ten temat sądzą eksperci? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na kilka pytań zawartych w opracowaniu.

Co robimy z niepotrzebnymi ubraniami? 

Sposobów na pozbycie się nieużywanych części garderoby jest wiele. Niektóre z nich są zdecydowanie mniej etyczne i ekologiczne, z kolei inne przyczyniające się do dbania o dobro innych oraz planety. Zdecydowana większość respondentów daje swoim niepotrzebnym ubraniom drugie życie, co bardzo nas cieszy. Ponad 60% z nich oddaje odzież do dedykowanego punktu lub kontenera. 37% osób biorących udział w badaniu oddaje ubrania swoim znajomym, zaś niecałe 30% – sprzedaje. Niestety, nadal aż 15% ankietowanych podzieliło się z nami tym, że odzież niepotrzebną odzież wyrzuca do śmieci. To najgorsze, co możemy zrobić, ponieważ wtedy ubrania najczęściej trafiają na wysypiska i stają się uciążliwym dla środowiska odpadem.

Dlaczego pozbywamy się ubrań?

Powodów, dla których pozbywamy się ubrań jest wiele. Połowa respondentów robi to, gdy nie nosi danej rzeczy od dłuższego czasu lub gdy po prostu jest ona zniszczona. Innym z powodów, wybieranym przez podobną liczbę badanych, jest przypadek, kiedy zmienili oni rozmiar i dotychczas noszona przez nich odzież jest za mała bądź za duża.

Czy Polacy znają organizacje zajmujące się recyklingiem odzieży? 

Podczas tworzenia raportu, respondenci zostali zapytani także o znajomość firm i organizacji zajmujących się recyklingiem. Wyniki badań mówią jednoznacznie: zdecydowana większość Polaków, bo aż 84%, nie zna firm specjalizujących się w tym zakresie. Spośród firm wymienianych przez pozostałą część ankietowanych (16%), najczęściej wymieniany jest Polski Czerwony Krzyż (25%), H&M oraz VIVE Textile Recycling (obie organizacje prawie po 18%), Caritas (13%) i Wtórpol (12%). 26% ankietowanych z tej grupy zaznaczyło, że zna jeszcze inne, niewymienione firmy i portale specjalizujące się w zbiórce i recyklingu odzieży.

Co dzieje się z ubraniami, które trafią do kontenerów?

Respondenci zostali również zapytani o to, czy wiedzą, co dzieje się z ubraniami, które oddają do specjalnych kontenerów. Najczęściej padała odpowiedź, że materiały z ubrań pozyskiwane są do wytwarzania nowych produktów (42%). Według ponad 30% badanych ubrania w dobrym stanie są sprzedawane w celach zarobkowych, a zniszczone zostają przekazane do recyklingu. Podobną popularnością cieszyło się także stwierdzenie, że zyskiem ze sprzedaży ubrań firmy dzielą się z instytucjami charytatywnymi.

Ze swojej strony chcielibyśmy dokładnie wytłumaczyć, co dzieje się z ubraniami wrzucanymi do kontenerów z logo PCK lub Eco Textil. Odzież ta trafia do nowoczesnej sortowni w Skarżysku-Kamiennej, należącej do firmy Wtórpol. Ubrania najlepszej jakości wracają na rynek w niezmienionej postaci – do ponad 120 sklepów sieci TekStylowo. Dużą część ubrań, wybieranych zgodnie z wymaganiami odbiorcy, Wtórpol eksportuje do Afryki i Azji. Ta część odzieży, której nie da się inaczej wykorzystać, jest poddawana recyklingowi. Z wełny powstają dywany, z bawełny produkujemy czyściwo, inne materiały, po odzyskaniu elementów metalowych, przetwarzane są na paliwo alternatywne, będące alternatywą dla węgla. Wszystko, co trafi do sortowni Wtórpolu jest więc w 100 procentach poddawane recyklingowi.

Dowiedz się więcej!

Jako fundacja nieustannie pracujemy nad tym, aby oferowana przez nas pomoc mogła zostać wykorzystana przez jak najwięcej osób. Dzięki wsparciu ludzi oddających niepotrzebną odzież do specjalnych kontenerów, nasze działania są możliwe i co ważne – nieustannie rozwijamy się! A to wszystko właśnie dzięki recyklingowi odzieży 😊

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o recyklingu i ekologii związanej z branżą tekstyliów, zachęcamy do pobrania raportu

 

 

Wcześniejsze wpisy

 • 15 listopada 2021

  Łapiemy jesienne słońce

  Za nami długi weekend. Pogoda była łaskawa wielu z naszych cyklistów wykorzystało ten czas bardzo aktywnie. Kolarze mawiają,  ” Pogoda na rower może być dobra albo bardzo dobra”.  Taka aktywność,...

 • 4 listopada 2021

  Twoja opinia jest dla nas ważna

  Twoja opinia jest dla nas ważna, innym pomoże w podjęciu decyzji. Osoby korzystające z bezpłatnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, prowadzonej od ponad roku przez Fundację Eco Textil, dzielą się opiniami na temat jej funkcjonowania.

 • 25 października 2021

  Święto roweru

  Październik jest dla naszej Fundacji miesiącem wyjątkowym. Dokładnie osiem lat temu, właśnie na początku jesieni, przekazaliśmy pierwszy rower trójkołowy, rozpoczynając tym samym realizację programu „Rower dla Niepełnosprawnego”. Przypominamy, że to akcja mająca na celu wsparcie osób z każdej grupy wiekowej w przełamywaniu barier komunikacyjnych i pomocy w ich rehabilitacji.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję