15 lutego 2024
2024

Posprzątaj z nami szafę! Wygraj nagrody dla szkoły i dla lokalnej społeczności.

Ruszył nabór do wiosennej edycji akcji „Zrób porządek w szafie”, organizowanej przez Fundację Eco Textil. Celem akcji jest edukacja dzieci i młodzieży na temat negatywnego wpływu hiperkonsumpcji ubrań na środowisko naturalne oraz wsparcie potrzebujących. Po ogromnym zainteresowaniu jesienną edycją akcji zbiórki, ponownie ruszamy z inicjatywą, z pewnością, że wspólnymi siłami uda nam się osiągnąć kolejny fantastyczny wyniki.

 

Cel Akcji: Zrównoważona Moda i Edukacja Ekologiczna

Akcja “Zrób Porządek w Szafie” to nie tylko zbiórka ubrań, ale przede wszystkim świadome działanie na rzecz zrównoważonej mody i edukacji ekologicznej. Sortownia odzieży Wtórpol i organizator – Fundacja Eco Textil wierzą, że odpowiedzialność za naszą planetę leży w rękach każdego z nas, a edukacja jest kluczowym elementem budowania świadomej społeczności.

Łączna pula nagród przekazanych przez Fundację w jesiennej edycji wyniosła blisko 40.000PLN. W ostatniej zbiórce wzięło udział aż 60 szkół z całej Polski – zarówno te z dużych miast, jak i te z niewielkich miejscowości. Łącznie udało się zebrać ponad 50 tysięcy kilogramów ubrań! Zwycięskie szkoły otrzymały nagrody finansowe oraz sprzęt rehabilitacyjny który mogły przekazać wybranej przez siebie placówce wspierającej osoby potrzebujące.  Przypomnijmy rywalizacja o pierwsze miejsce toczyła się do ostatniego kilograma. Ostatecznie różnica między pierwszym, a drugim wynikiem wyniosła zaledwie 70 kg! Za to ogromne zaangażowanie postanowiliśmy przyznać dwa pierwsze miejsca. Dodatkowo wszystkie szkoły, które uzbierały powyżej 1000 kg również otrzymały sprzęt rehabilitacyjny, który uzupełnił wyposażenie lokalnych domów opieki.  Lokalny patriotyzm to ogromna wartość dodana tej akcji.

Dzięki akcjom prowadzonym w szkołach, nie tylko dbamy o planetę, lecz dodatkowo uczymy młodzież. Uczymy nie tylko odpowiedzialnego podejścia do mody i ubrań, ale uczymy też pomagać potrzebującym. Przede wszystkim stwarzamy okazję do rozmowy o tym, jak każdy z nas, poprzez swoje codzienne decyzje ma wpływ na Ziemię i jej przyszłość. Każda kolejna edycja bije kolejne rekordy. Szkoły zbierają całe tony tekstyliów, to oznacza, że takie akcje działają i są potrzebne!”.- mówi Monika Lipnicka

 

Przebieg akcji

Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele zbierają do pojemnika ustawionego na terenie szkoły niepotrzebne ubrania. Po zakończonej zbiórce, odzież trafia do sortowni. Zebrane ubrania zostaną wprowadzone do drugiego obiegu, dzięki czemu mają szansę posłużyć komuś innemu, zamiast trafić na wysypisko śmieci. Wszystko, co nadaje się wciąż do użytku, wróci na rynek. To co nie może być już noszone – zostanie przetworzone w ramach recyklingu.

Ze względu na ułożenie dni wolnych w kalendarzu szkolnym,  przebieg  wiosennych porządków w szafach będzie wyglądał następująco:

 • Zgłoszenia do akcji można wysyłać przez formularz do  11 marca
 • Zbiórka niepotrzebnych ubrań startuje 18marca i potrwa do 10 maja.
 • podsumowanie akcji  i ogłoszenie wyników – koniec maja

 

Nagrody dla szkoły sprzęt dla lokalnej społeczności.

 

Nagroda finansowa 2000 PLN dla zwycięskiej szkoły praz po 1000 PLN za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca oraz sprzęt rehabilitacyjny o wartości blisko 4000 zł (wózki inwalidzkie, balkoniki ortopedyczne i kule) do przekazania wybranej przez szkołę placówce.

UWAGA! W tej edycji ufundowana zostanie nagroda dodatkowa  w wysokości 2000 PLN dla najbardziej zaangażowanej szkoły. Będzie to nagroda dla szkoły, która uzbiera najwięcej odzieży w przeliczeniu na jednego ucznia. To szansa dla mniejszych szkół, liczących niewielu uczniów.

Sprzęt rehabilitacyjny dla lokalnych placówek dla szkół, które uzbierają powyżej 1000 kg niepotrzebnych ubrań.

 

Pamiętajmy! Celem akcji nie jest tylko zbiórka ubrań, ale także budowanie proekologicznych postaw od najmłodszych lat oraz nagradzanie zaangażowania społeczności lokalnych. Zachęcamy szkoły do organizacji dodatkowych  inicjatyw wpierających budowę ekologicznych nawyków zakupowych. Zgłosić może się każda szkoła podstawowa i ponadpodstawowa. Aby wziąć udział, wystarczy wypełnić zgłoszenie uczestnictwa na stronie Fundacji Eco Textil i przygotować się na start akcji. Zapraszamy do zapisów szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, ale włączyć się ma szansę cała społeczność, w tym uczniowie, nauczyciele, ich rodziny oraz lokalni mieszkańcy.

Wcześniejsze wpisy

 • 23 stycznia 2024

  Twoje zdanie jest dla nas ważne

  Osoby korzystające z bezpłatnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, prowadzonej od 2019 przez Fundację Eco Textil, dzielą się opiniami na temat jej funkcjonowania.  Na profilu : „Google moja firma” obecnie jest blisko...

 • 27 grudnia 2023

  Klienci Centrum Wola Park oddają niepotrzebne ubrania.

  Od marca w centrum handlowym wola Park w Warszawie ustawiony jest pojemnik Fundacji Eco Texti. Klienci mogą przynosić tam niepotrzebne ubrania, buty zabawki i tekstylia domowe. Przez osiem miesięcy udało...

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję