22 maja 2019

Przy Starostwie Powiatowym w Pszczynie działa wypożyczalnia rowerów i sprzętu rehabilitacyjnego

Powiat pszczyński uruchomił wypożyczalnię rowerów trójkołowych dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów oraz sprzętu rehabilitacyjnego. Wypożyczenie roweru i sprzętu jest bezpłatne.

Pierwsza w powiecie pszczyńskim oraz czwarta w województwie śląskim wypożyczalnia trójkołowych rowerów rehabilitacyjnych działa przy pszczyńskim Starostwie Powiatowym. Powiat pszczyński pozyskał pięć rowerów rehabilitacyjnych – dwa duże, dwa średnie oraz jeden dziecięcy. Są to rowery trójkołowe, przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, stabilne, wygodne, posiadają zamontowany koszyk, w którym można przewozić zakupy. Mogą je wypożyczać także seniorzy i każdy, kto ze względów zdrowotnych nie może korzystać z tradycyjnego roweru.

– Dzięki takim rowerom osoby z niepełnosprawnością mogą przełamywać bariery ruchowe, z większą łatwością poruszać się i pracować nad poprawą sprawności fizycznej. Sposób wypożyczenia jest bardzo prosty. Chętni mogą zadzwonić do starostwa i umówić się na termin przekazania roweru. Sprzęt wypożyczany będzie na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia na kolejny okres. Zarówno naszym partnerom, jak i nam zależy na tym, żeby rowery mogło wypożyczyć jak najwięcej osób – mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński i dodaje, że jeżeli będzie duże zainteresowanie wypożyczaniem rowerów, powiat postara się pozyskać kolejne.

Rowery bezpłatnie przekazały: Fundacja Eco Textil oraz Śląski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża. – Tworzymy takie wypożyczalnie dzięki środkom pozyskanym z działalności związanej z kontenerami na używaną odzież, które mamy na terenie całego Śląska. Wartość jednego roweru wynosi od niespełna 2 tys. zł do 2,5 tys. zł To wypożyczalnia numer cztery na Śląsku, pierwsza w rejonie południowym województwa i bardzo się cieszymy, że możemy wesprzeć osoby z niepełnosprawnościami – mówił Daniel Kupka, koordynator Śląskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża i podkreśla, że wcześniej rowery przekazywane były na własność osobom z niepełnosprawnościami, ale taka forma nie do końca się sprawdziła. – Niejednokrotnie tylko przez miesiąc – dwa z rowerów korzystano, a później sprzęt nie był już użytkowany. Poprzez wypożyczalnię więcej osób może z rowerów skorzystać – dodał Daniel Kupka.

Razem z rowerami do starostwa trafił także sprzęt rehabilitacyjny – kule, chodziki oraz wózki inwalidzkie.

Rowery i sprzęt rehabilitacyjny można odbierać przy Starostwie Powiatowym, przy ul. 3 Maja 10 w Pszczynie, kontaktując się wcześniej z koordynatorem wypożyczalni, pod numerem telefonu: 32 449 23 78.

 

 

 

 

Źródło: www.powiat.pszczyna.pl

Wcześniejsze wpisy

  • 21 maja 2019

    Wypożyczalnia Węgorzyno

    Obchodom Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych w Węgorzynie towarzyszyły w wyjątkowe okoliczności. Od 17maja niepełnosprawni mieszkańcy mogą korzystać z bezpłatnej wypożyczalni rowerów trójkołowych. W wypożyczalni będzie dostępny również sprzęt rehabilitacyjny- nowy nabytek fundacji czyli wózki, balkoniki i kule.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję