14 marca 2022
2022

Specjalistyczne Centra Wspierające Edukację Włączającą

10 marca na zaproszenie Zespołu placówek Edukacyjno wychowawczych uczestniczyliśmy w w inauguracji działania Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą”. Pilotażowym wdrożeniem projektu zostały objet 23 placówki w całym kraju. Województwo świętokrzyskie reprezentuje Placówka ze Skarżyska Kamiennej.

Zespół Placówek Specjalistyczno Wychowawczych, to szkoła które realizuje wiele wyjątkowych projektów, uczniowie są już na półmetku  zdobywania korony gór polskich, w szkole bardzo prężnie działa klub olimpiad specjalnych.  Jak wygląda “zwykły” dzień w szkole, opowiedzieli sami podczas przedstawienia…dodajmy tylko, że na zakończenie dostali owacje na stojąco.

Koncepcja utworzenia Specjalistycznych Centrów Wspierania Edukacji Włączającej (SCWEW) powstała w wyniku prac zespołu projektowego Ośrodka Rozwoju Edukacji, w których uczestniczyli przedstawiciele ze szkół ogólnodostępnych, szkół specjalnych, organów prowadzących, ośrodków doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, bibliotek pedagogicznych, uczelni oraz organizacji pozarządowych.

Czym będą zajmowały się Centra?

 • Placówki będą prowadziły szkolenia i szeroką dzielność doradczą dla nauczycieli, rodziców i organizacji wspierających
 • Nauczyciele będą mogli liczyć na wsparcie w zakresie nowoczesnych metod nauczania i ich doboru do możliwości uczniów
 • Organizacja specjalnych zajęć dla uczniów i możliwość korzystania z zasobów różnych szkół
 • Wsparcie w zakresie doradztwa i konsultacja dla rodziców
 • Punkt informacyjne i edukacyjny w zakresie pozyskania i dostosowania podręczników i pomocy dydaktycznych dla uczniów
 • Współpraca z innymi podmiotami działającymi na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami, takim jak uczelnie, fundacje, stowarzyszenia czy ośrodki pomocy społecznej

Celem konferencji było zapoznanie  społeczności lokalnej, a w szczególności do pracowników Kuratorium Oświaty, szkół, przedszkoli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, interesariuszy z różnych współpracujących organizacji pozarządowych z możliwościami jakie daje współpraca z SCWEW

W chwili obecnej program realizuje 23 placówki, docelowe taki punkt ma funkcjonować w każdym powiecie.

 

 

Wcześniejsze wpisy

 • 2 marca 2022

  Międzynarodowy Dzień Wózka Inwalidzkiego

  Jak co roku 1 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień wózka inwalidzkiego. Święto to, powstało by pokazać społeczeństwu, że wózki inwalidzkie są bardzo ważne w życiu osób z niepełnosprawnościami, szczególnie tymi ruchowymi.

 • 28 lutego 2022

  Łóżko rehabilitacyjne jest już w Łagowie

  Kolejne łóżko zostało odebrane. Będzie wspomagało proces rehabilitacji i powrotu do zdrowia pana Tadeusz mieszkańca gminy Łagów w województwie świętokrzyskim.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję