Sprzątanie świata – nie tylko raz w roku

Zaśmiecenie środowiska jest poważnym i wciąż nierozwiązanym problemem w skali całego świata. Wystarczy wybrać się na spacer, by się o tym przekonać. Media obiegają zdjęcia śmieciowych wysp na oceanach, hałd wyrzucanych ubrań w krajach trzeciego świata. Nawet widok naszych „ucywilizowanych” wysypisk robi potworne wrażenie. Pokazuje, ile my, ludzie wyrzucamy odpadów, które przy wykorzystaniu odpowiednich technologii stają się cennym surowcem, który można przywrócić do obiegu gospodarki, oszczędzając naszą planetę i jej zasoby.
To, że stosy śmieci wyglądają nieestetycznie, to najmniejszy problem. Wiadomo już, że dziś w przyrodzie znajdują się ogromne ilości mikroplastiku, który zjadamy w mięsie ryb, owocach i warzywach. Jaki wpływ ma to na nasze zdrowie, nie trzeba się rozwodzić. Każdego roku we wrzesniu celu poprawy stanu środowiska i dla uświadomienia społeczeństwu skali zjawiska, organizowane są akcje „Sprzątania Świata”. Bez wątpienia pożyteczne, ale ich efekt jest kroplą w morzu. Potrzebne są rozwiązania systemowe.
Firma Wtórpol i fundacja EcoTextil działają dla dobra środowiska i przyczyniają się do ograniczenia ilości odpadów na dwa sposoby. Edukacyjny wymiar mają takie akcje jak „Zrób porządek w szafie”, w której szkoły zbierają niepotrzebne ubrania do kontenerów fundacji Eco Textil, w zamian za którą otrzymują sprzęt rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych uczniów i ich bliskich. We współpracy z różnymi firmami i organizacjami zbieramy też szkolne plecaki czy biustonosze, które zamiast na wysypiska, trafiają do recyklingu i wracają na rynek w różnej postaci.
Przede wszystkim, od wielu lat zbieramy odzież, którą można wrzucać do pojemników z logo Eco Textil i naszego partnera, Polskiego Czerwonego Krzyża. Jest ona drobiazgowo sortowana i zyskuje drugie życie, ratując przy tym nasze środowisko. Ubrania najlepszej jakości wracają na rynek wtórny w niezmienionej postaci, zniszczone są przetwarzane na czyściwo i paliwo alternatywne. Żadne z podarowanych nam ubrań się nie marnuje, każde znajduje zastosowanie i nadal służy ludziom, zamiast szkodzić przyrodzie jako odpad. Potrafimy zagospodarować tekstylia, dla których inni nie znajdują zastosowania.
Zachęcamy aby pozytywne nawyki i dbałość o środowisko wprowadzić jako nawyk wykonywany na co dzień, a nie tylko raz w roku we wrześniu.