11 października 2021
2021

To już 2 lata jak działa bezpłatna internetowa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

2000 osób skorzystało z oferty bezpłatnej wypożyczalni online przez dwa lata jej funkcjonowania- mamy powody do dumy!

Trwała niepełnosprawność ruchowa czy rekonwalescencja po urazach często wiąże się z potrzebą używania specjalistycznego sprzętu do rehabilitacji. Niekiedy jednak dostęp do takiego sprzętu lub jego zakup jest utrudniony, co przekłada się na wydłużony proces powrotu do zdrowia. To właśnie z myślą o osobach z niepełnosprawnościami oraz ich rodzinach powstała nasza wypożyczalnia! Do tej pory pomogliśmy prawie 2000 potrzebujących – to realne działania, które przyczyniły się do poprawy ich codzienności. W tym roku nasza wypożyczalnia obchodzi drugą rocznicę powstania.

Realna pomoc od fundacji

Scenariusze tworzone przez życie są różne — i nie zawsze mamy na nie taki wpływ, jaki chcielibyśmy mieć. Są oczywiście sytuacje, w których chory ma zapewnioną najlepszą możliwą opiekę, ale niestety – wciąż jeszcze należą one do rzadkości.

Do naszej fundacji zgłaszają się przede wszystkim osoby, które nie mogą sobie pozwolić na zakup czy wypożyczenie kosztownego sprzętu, dla których brak środków stanowi barierę przed powrotem do zdrowia. Każdy powinien mieć możliwość godnej rekonwalescencji, dlatego właśnie uruchomiliśmy naszą wypożyczalnię. Teraz dostępność sprzętu nie jest trudnością – mówi Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil.

Dodatkowym czynnikiem powodującym konieczność poszukiwania specjalistycznego sprzętu na własną rękę była pandemia. Podczas zamknięcia licznych placówek medycznych lub utrudnionym dostępie do szpitali, wiele rodzin musiał przenieść opiekę w domowe zacisze – i tutaj fundacyjny sprzęt często okazywał się niezbędny.

Historie napisane przez życie

Fundacja jest wsparciem dla nas w trudnej sytuacji. Kiedy zaczynają się poważne problemy zdrowotne, to zaczynają się też inne problemy, rozterki finansowe. Dzięki bezpłatnej wypożyczalni, mamy super nowoczesne łóżko rehabilitacyjne i lepiej funkcjonujemy. Bardzo dziękuję! POLECAM! – takimi słowami opisuje działalność wypożyczalni pani Joanna.

Sprzęty z wypożyczalni zwalczają również wykluczenie społeczne. Dzięki wam moja córka mogła uczęszczać do szkoły, a nie siedzieć w domu. Wózek jej to umożliwił – pisze pan Mariusz. Cieszymy się więc, że z pomocą naszych rozwiązań, osoby z niepełnosprawnościami lub osoby, które uległy urazom i wypadkom, nie muszą rezygnować ze swoich codziennych zajęć i nadal czynnie biorą w nich udział. Dzieci i młodzież mają możliwość nauki, a także kontaktu z rówieśnikami, co jest kluczowe na tym etapie ich rozwoju.

Kule i chodziki udostępniane przez wypożyczalnię Fundacji Eco Textil pomagają w codziennym funkcjonowaniu w procesie powrotu do zdrowia. Potwierdzają to słowa pani Alicji, która skorzystała z usług wypożyczalni: Dzięki Waszej Fundacji mama (90 lat) będzie pewniej poruszać się ze złamaną nogą po mieszkaniu!

Ponad milion złotych oszczędności dla osób potrzebujących!

Warte podkreślenia jest również to, że możliwość wypożyczenia bezpłatnego sprzętu jest ogromnym odciążeniem dla wielu domowych budżetów. Tylko przez  ostatni rok w ciągłym wypożyczeniu było 500 łóżek, a średni koszt wypożyczenia takiego łóżka w punkcie komercyjnym to 120 zł/msc. W skali miesiąca mamy więc oszczędność rzędu  60.000 zł, a w skali roku nawet 720.000 złotych, nie wspominając o opłatach dodatkowych czyli kaucji, opłatach za materace, czy pokryciu kosztów ewentualnych zniszczeń.

Przez dwa lata działania wypożyczalni w budżetach rodzin osób potrzebujących zostało więc ponad milion złotych, jeśli weźmiemy pod uwagę, że oprócz łóżek, wypożyczane były również setki rowerów, wózków, kul i chodzików.

Przypominamy, co można wypożyczać 

Na asortyment wypożyczalni online składają się łóżka rehabilitacyjne sterowane elektrycznie, balkoniki i kule ortopedyczne ułatwiające chodzenie i dające podparcie, a także wózki. Fundacja oferuje też wypożyczenie rowerów trójkołowych, które umożliwiają jazdę osobom o ograniczonej koordynacji ruchowej. Dostępne są one w trzech rozmiarach, co sprawia, że zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe mogą z nich skorzystać.

Jak wypożyczyć sprzęt?

Proces wypożyczenia jest szybki i prosty. Aby skorzystać z pomocy fundacji, należy wypełnić wniosek dostępny na stronie www.ecotextil.pl w zakładce “Wypożyczalnia”. Na stronie można znaleźć też więcej informacji na temat działalności zarówno wypożyczalni, jak i całej fundacji.

Cała procedura związana z wypożyczeniem odbywa się szybko – wniosek jest rozpatrywany w przeciągu 24 godzin. Usługa jest darmowa, a osoba chcąca skorzystać z asortymentu Eco Textil ponosi jedynie koszty przesyłki. Sprzęt można pożyczyć na 2 miesiące, 3 miesiące lub 6 miesięcy z możliwością przedłużenia w razie potrzeby.

Nie spodziewałem się, że logistyka (dostarczenie sprzętu i jego odbiór) będzie taka sprawna, co w połączeniu z elastycznym podejściem do procedur sprawia niesamowite wrażenie, że jednak można coś przeprowadzić “normalnie”, bez zbędnej biurokracji – pisze pan Ernest, który zdecydował się na skorzystanie z usług oferowanych przez fundację.

Niewątpliwie działalność wypożyczalni przyczynia się do poprawy jakości życia osób potrzebujących. Sprzęt pomógł już wielu ludziom, którzy chętnie dzielą się swoimi historiami – a to tylko pokazuje, że nasza działalność ma sens i dodaje nam skrzydeł do dalszych aktywności – mówi Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil.

 

 

Wcześniejsze wpisy

  • 7 października 2021

    Fundacyjne rowerki w książce IFiKlauKa!

    Z ogromną radością informujemy, że nasze trójkołowe rowerki są już tak sławne, że występują nawet w książce! A dokładniej w książce wydanej przez zaprzyjaźnioną z nami Szkołę Podstawową Specjalną nr 19 w Kaliszu. Przypominamy, że w tej placówce znajduje się jedna z pierwszych wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego w Polsce!

  • 30 września 2021

    Recykling odzieży – pomaganie jest proste

    Dzięki recyklingowi odzieży możemy wspierać podopiecznych naszej fundacji. Przekazujemy sprzęt rehabilitacyjny osobom potrzebującym - stworzyliśmy wiele punktów stacjonarnych na terenie całego kraju oraz wypożyczalnię online. Te działania nie byłyby jednak możliwe bez osób, które oddają niepotrzebną odzież do specjalnych kontenerów.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję