14 października 2022
2022

To już 9 lat – rowery trójkołowe nadal popularne

Dokładnie 9 lat temu Fundacja Eco Textil ruszyła z realizacją programu „Rower dla Niepełnosprawnego”. 14 października   2013 roku przekazaliśmy pierwszy rehabilitacyjny rower trójkołowy 9 – letniej Monice z Chlewisk w województwie mazowieckim.

To był pierwszy, autorski program naszej fundacji. „Rower dla niepełnosprawnego”? Przecież oni nie mogą na nich jeździć! Jednak są specjalne pojazdy, które mogą służyć osobom z niepełnosprawnościami. Pod warunkiem, że są specjalnie skonstruowane. Z jednym kołem z przodu i dwóch na tyle, stabilne, o odpowiednio wyprofilowanej ramie i mechanizmach. Nie ukrywamy, mieliśmy wątpliwości, czy to „wypali”. Czas pokazał, że tak. Jako pierwszy, zgłosił się do nas wójt gminy Chlewiska w województwie mazowieckim. Do tamtejszej Szkoły Podstawowej imienia majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” uczęszczała 9 – letnia wówczas Monika. Wracała do zdrowia po przebytej chorobie nowotworowej. Organizm dziewczynki, wyczerpanej  długim i ciężkim leczeniem powoli wracał do równowagi. Społeczności szkolnej zależało na tym, by Monika szybko wróciła do pełnej sprawności.  Rower trójkołowy był idealnym rozwiązaniem. Nie tylko był dostosowany do jej aktualnych możliwości, ale stanowił też świetne narzędzie do systematycznej rehabilitacji o czym dowiedzieliśmy się kilka lat później.

Pierwszy rower pojechał do Chlewisk

14 października 2013 roku ekipa naszej fundacji pojechała do Chlewisk. Czekali na nas wójt, nauczyciele i uczniowie, oraz Monika z mamą. Przywieziony przez nas rower okazał się za duży dla dziewczynki. Reakcja była natychmiastowa. Jeszcze tego samego dnia  dostarczyliśmy do domu dziewczynki mniejszy rower, odpowiedni do jej wzrostu. Cztery lata później ponownie skontaktował się z nami wójt Chlewisk, z pytaniem czy moglibyśmy podarować Monice większy rower, bo z pierwszego już wyrosła. Oczywiście dostarczyliśmy go bez zwłoki. Przy okazji dowiedzieliśmy się, jak trójkołowiec z logo Fundacji Eco Textil zmienił jej życie na lepsze. Dał radość, samodzielność i przyspieszył powrót do sprawności.

Takich historii przez te 9 lat działania programu „Rower dla niepełnosprawnego” było mnóstwo. Jednak na zawsze pozostanie w mojej pamięci moja imienniczka, nieśmiało spoglądająca na otrzymany trójkołowy rower. I jej uśmiech, kiedy na niego wsiadła. Podobnych uśmiechów widziałam bardzo dużo.” Wspomina Monika Lipnica prezes fundacji. – Muszę przyznać, że wtedy zupełnie nie spodziewaliśmy się, jakiego rozmachu nabierze nasz program. Do dziś przekazaliśmy potrzebującym ponad 7000 rowerów,  które trafiły do osób z niepełnosprawnościami w całej Polsce – dodaje.

Działalność na ogromna skalę

W ciągu tych lat nasza fundacja znacznie rozszerzyła działalność, jednak rowery rehabilitacyjne wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem i są potrzebne.  Pomagają osobom z niepełnosprawnościami, coraz częściej także seniorom, w codziennej rehabilitacji połączonej z rekreacją. Trójkołowce w czterech rozmiarach, dostępne są w sieci 225 bezpłatnych wypożyczalni stacjonowanych na terenie całej Polski, oraz w jedynej w kraju darmowej wypożyczalni internetowej. Każdy, kto potrzebuje takiego pojazdu, może z niego nieodpłatnie korzystać.

Od 2013 roku Fundacja Eco Textil przekazała potrzebującym ponad 7 tysięcy rowerów rehabilitacyjnych. Ich wartość przekroczyła 14 milionów złotych! Mogliśmy tego dokonać dzięki tym wszystkim, którzy niepotrzebne ubrania wrzucają do pojemników na odzież z logo Eco Textil i Polskiego Czerwonego Krzyża. Ofiarowując je właśnie  nam, każdy może pomóc potrzebującym, nie wydając ani złotówki. Dziękujemy i prosimy o dalsze wsparcie.

Wcześniejsze wpisy

 • wypozyczalnia sprzetu rehabilitacyjnego
  10 października 2022

  Komplet sprzętu dla Pani Stanisławy

  Nieszczęśliwy wypadek Pani Stanisławy przeorganizował życie całej rodziny.  Pani Stanisława w wyniku niefortunnego upadku złamała nogę, w przypadku ponad 80-letniej osoby to również wiele działań organizacyjnych dla całej rodziny. Pomoc...

 • 4 października 2022

  Sprzątanie świata – nie tylko raz w roku

  Zaśmiecenie środowiska jest poważnym i wciąż nierozwiązanym problemem w skali całego świata. Wystarczy wybrać się na spacer, by się o tym przekonać. Media obiegają zdjęcia śmieciowych wysp na oceanach, hałd...

 • 29 września 2022

  Szukamy partnerów do prowadzenia wypożyczalni stacjonarnych

  Punkty stacjonarne, w których można bezpłatnie wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny cieszą się ogromna popularnością. Osoby potrzebujące mogą bezpłatnie skorzystać z rowerów trójkołowych , balkoników czy kul.  Obecnie na mapie Polski mamy...

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję