16 maja 2018
2018
Rowery Eco Textil

Trzykołowe rowery w zamian za odzież

Co się dzieje z ubraniami, które elblążanie wrzucają do pojemników PCK? Te, które nadają się do użytku, są rozdawane. Te w gorszym stanie są oddawane jako surowce wtórne. W zamian PCK otrzymuje trzykołowe rowery, które rozdaje niepełnosprawnym elblążanom. Dzisiaj jeden z takich rowerów trafił do pana Rafała.

Na terenie Elbląga stoi około setki pojemników PCK, do których można wrzucać ubrania, buty, które elblążaninowi się już nie przydadzą, a innym osobom jak najbardziej. Nie należy jednak mylić pojemników PCK z pojemnikami firm komercyjnych.
– Pojemniki PCK są koloru kremowego oznaczone naszym czerwonym krzyżem – tłumaczy Kazimierz Stańczyk, wiceprezes elbląskiego zarządu PCK. – Wiadomo, że do takich pojemników wpadają ubrania w różnym stanie. Te lepsze trafiają do magazynu odzieży PCK, które mieści się przy ul. Chmurnej. Odzież wydajemy osobom potrzebującym w każdą środę od godziny ósmej – informuje Kazimierz Stańczyk.
Odzież, która nie nadaje się już do użytku, otrzymuje „drugie życie” jako surowiec wtórny. Co nie oznacza, że z punktu widzenia PCK jest to odzież bezużyteczna. Nie jest, bo w ramach rozliczeń PCK otrzymuje trzykołowe rowery, które trafiają do osób niepełnosprawnych z naszego miasta i nie tylko. – Taki rower kosztuje 2-3 tysiące. Na terenie działania naszego oddziału rozdaliśmy już pięć rowerów – mówi wiceprezes elbląskiego PCK.

Rowery rozdają również lokalne oddziały Czerwonego Krzyża na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Co należy zrobić, aby taki rower otrzymać? – Najprościej, przyjść do naszego biura i złożyć wniosek. My go rozpatrzymy i podejmiemy decyzję – tłumaczy Kazimierz Stańczyk.
Wniosek o rower może w imieniu mieszkańca złożyć też instytucja, na terenie której znajdują się pojemniki PCK. Tak właśnie zrobiła Spółdzielnia Mieszkaniowa “Nad Jarem”.  Dzięki temu Rafał Maćkowiak, mieszkaniec osiedla, odebrał dzisiaj trzykołowy rower od PCK Pierwsza przejażdżka już za nim. Zapewnił, że z roweru będzie korzystał codziennie.

Źródło: https://www.portel.pl/na-osiedlu/trzykolowe-rowery-w-zamian-za-odziez/104945

16

Wcześniejsze wpisy

 • 15 maja 2018

  Jest ósma wypożyczalnia w Polsce!

  Rozbudowujemy sieć bezpłatnych wypożyczalni rowerów rehabilitacyjnych. Ósma w Polsce została otwarta w Rzeszowie. Do dyspozycji Fundacja Eco Textil przekazała jej cztery trójkołowce w trzech rozmiarach – od dziecięcego, po przeznaczony dla dorosłych.

 • 10 maja 2018

  Ukradli chłopcu rower – dostał od nas drugi

  Ta informacja wywołała niedowierzanie i oburzenie w całej Polsce. Cierpiącemu na porażenie mózgowe 19 – letniemu Pawłowi Żyłce z Nowej Soli ktoś ukradł rower rehabilitacyjny. Pojazd służył mu przez cztery lata

 • 8 maja 2018

  Aktywna Majówka z Eco Textil

  Oliwia Antecka to nasza cyklista z 2015 roku. Kiedy otrzymała od nas swój wymarzony rower rodzice pisali : Oliwia aktywnie spędza czas zupełnie tak jak zdrowe dzieci. W końcu może się cieszyć jazdą na rowerze i codzienną rehabilitacją
  Pod koniec kwietnia pomogliśmy spełnić jej kolejne marzenie. Wraz z upływem lat dotychczasowy pojazd stał się za mały i dziewczynka otrzymała rower w większym rozmiarze. Z poprzedniego modelu obecnie korzysta jej kolega ze szkoły .

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję