1 lutego 2023
2023

Wraca akcja “Zrób porządek w szafie”

Przyłącz się, pomóż potrzebującym i przyrodzie!

Fundacja Eco Textil ogłasza rozpoczęcie kolejnej edycji akcji „Zrób porządek w szafie”. Krzewienie wiedzy o ekologii i edukacja dla przyrody młodego pokolenia – tym zajmujemy się od lat, wierząc, że zaowocuje w przyszłości. Jeśli nauczymy dzieci właściwych postaw i zachowań, w dorosłym życiu będą świadomymi mieszkańcami naszej planety i pomogą ją chronić. Dzięki zbiórkom odzieży w szkołach, pomogą zadbać o środowisko i pomogą potrzebującym. Pierwsza taka akcja została zorganizowana w 2018 roku, szkoła w Kaliszu postanowiła zebrać niepotrzebne ubrania i wymienić je na rower trójkowy,  który był potrzebny jednej z uczennic. W kolejnych edycjach do akcji dołączały kolejne placówki, w niektórych nasze kontenery zagościły na stałe.

Ogromnie nas cieszy, że akcja “Zrób porządek w szafie” cieszy cie takim zainteresowaniem. To bardzo ważna inicjatywa ponieważ łączy w sobie wiele istotnych aspektów. Poruszamy temat ekologii, zwracamy uwagę na lepsze wykorzystywanie zasobów, pokazujemy jak ważne są nasze codzienne decyzje, wpieramy potrzebujących poprzez patriotyzm lokalny dodatkowo integrujemy i inspirujemy innych do działania. – Monika Lipnicka prezes fundacji Eco Textil..

 

 

Na czym polega akcja?

Uczniowie, ich rodzice oraz pracownicy szkoły w wyznaczonym terminie robią porządek w swoich szafach, a niepotrzebną odzież oddają do specjalnego kontenera, ustawionego na terenie danej placówki. Po zakończonej zbiórce, nasza fundacja odbiera zebraną odzież, która trafia do sortowni, a następnie zostaje wprowadzona do drugiego obiegu i wciąż służy ludziom, zamiast stać się uciążliwym odpadem. Wspólnie działamy zgodnie z zasadą zero waste. Niczego nie marnujemy. Wszystko, co się da, przywracamy na rynek. Celem akcji jest zwrócenie uwagi najmłodszego pokolenia na istotę drugiego obiegu odzieży oraz kształtowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i ich rodziców. Do kontenera można przynieść niepotrzebne ubrania, buty i akcesoria, zabawki, tekstylia domowe.  Pamiętajmy aby byty były sparowane i spakowane w osobne worki.

Jak długo trwa nasza akcja?

Odzież będziemy zbierać od 1 marca do 16 kwietnia. W tym czasie społeczność szkolna zbiera ubrania oraz raportuje o ilości zebranych kilogramów ubrań. Na tej podstawie będzie tworzony ranking. Szkoła, które zbierze najwięcej odzieży otrzyma nagrodę finansową w wysokości 2000 złotych, z przeznaczeniem na zakup sprzętu sportowego lub innych pomocy dydaktycznych dla potrzebujących. Podsumowanie akcji odbędzie się w szkole, która zbierze największa ilość odzieży używanej w dniach od 17 do 22 kwietnia. Dokładny termin zostanie ustalony z wygrana placówką. Kolejne dwie szkoły, które zajęły 2 i 3 miejsce pod względem ilości zebranej odzieży będą mogły wskazać placówkę na terenie swojego miasta lub powiatu, do której fundacja przekaże sprzęt rehabilitacyjny do dyspozycji będą wózki inwalidzkie, balkoniki, kule – w ilości uzgodnionej z placówką.

 

W jaki sposób przystąpić do naszego programu?

Zgłoś się do nas! Formularz zgłoszeniowy jest już dostępny na naszej stromnie. Przyślemy odpowiednie dokumenty i zajmiemy się skoordynowaniem całej akcji. Do Twojej szkoły trafi kontener, do którego wszyscy chętni będą mogli wrzucać niepotrzebne tekstylia, ale również buty, pościel i zabawki. Po zakończonej akcji, zabierzemy zebrane rzeczy. Część środków uzyskanych z ich recyklingu wspomoże działania naszej Fundacji. W zamian za zebraną odzież przekażemy sprzęt rehabilitacyjny do osób lub placówki wskazanej przez szkołę. Zapraszamy do udziału w naszej akcji. Zgłoszenia przyjmujemy poprzez formularz na stronie www.ecotextil.pl lub wysłane zgłoszenia na adres fundacja@ecotextil.pl rejestracja szkół odbywa się do 28 lutego tego roku. Zgłaszać mogą się szkoły podstawowe lub ponadpodstawowe na terenie całego kraju.

Do szkoły możemy dostarczyć kontener- do którego młodzież będzie oddawać odzież, jeśli szkoła nie dysponuje miejscem ubrania mogą być magazynowa w szkole i zgłaszana do odbioru ( po uzbieraniu minimum 100 kg) Ilości zebranych kilogramów będzie wysyłał do fundacji nauczyciel koordynujący akcje w szkole.
Zapraszamy do czynnego udziału i pokazywania jak przebiega wasza zbiórka w social mediach.  No profilach Fundacji zarówno na Facebook jak i Instagram będziemy pokazywać wasza aktywność. Zdjęcia z przebiegu akcji można wysyłać na nasz adres e-mail fundacja@ecotextil.pl lub oznaczając nas w mediach społecznościowych #zrobporzadekwszafie

Przyłącz się do naszej akcji!

Wcześniejsze wpisy

  • 25 stycznia 2023

    Tym razem były potrzebne kule

    W bezpłatnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego , która fundacja prowadzi od ponad 2 lat można wypożyczyć łózka rehabilitacyjne, rowery trójkołowe, wózki inwalidzkie balkoniki czy kule ortopedyczne. Tym razem  wpłyną wniosek o...

  • 23 stycznia 2023

    Łóżko dla Pani Janiny

    Łóżka rehabilitacyjny to najbardziej oblegany sprzęt dostępny w internetowej  wypożyczalni  Fundacji Eco Textil.  Łózka medyczne do użytku domowego Fundacja Eco Textil udostępnia bezpłatnie, to najczęściej wypożyczany sprzęt i jednocześnie najbardziej...

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję