1 lipca 2022
2022

„Zrób porządek w szafie”- czas na podsumowanie

Kolejna edycja wielkich porządków w szafach za nami.  Uczniowie oraz całe społeczności szkolne jak zwykle nie zawiedli. pod 8 ton niepotrzebnej odzież zyska szanse na drugie życie i nie będzie uciążliwy odpadem.

Przypomnijmy na czym polegała wspólna inicjatywa.

Do każdej szkoły biorącej udział w akcji dostarczyliśmy specjalny kontener, do którego uczniowie przynosili tekstylia. Uczniowie w okresie od kwietnia do czerwca  aktywnie uczestniczyli w zbiórce. Wiosna to idealnym moment aby taki przegląd w swoje szafie zrobić.  Uporządkować rzeczy  które lubimy zakładać, zrobić selekcję tych które już nam nie pasują i w odpowiedzialny sposób zagospodarować. Sposób na pozbycie się niepotrzebnej odzieży jest wiele ale bez wątpienie oddanie ich do kontenerów jest rozwiązaniem najprostszym i najszybszym.  Jeśli dodamy do tego nagrody za zaangażowanie i czynny udział w zbiórce to  bilans korzyści jeszcze się powiększa.

Każda placówka otrzymała sprzęt rehabilitacyjny, który pomoże poprawie sprawności podopiecznych lub placówki specjalnie wybranej przesz szkołę zaangażowana w projekt.

 

W tegorocznej akcji zbiórki odzieży w szkołach wzięły udział takie placówki jak:

  • Miejska Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Karola Miarki
  • Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym nr 1 w Kaliszu
  • SP15 Konin
  • American School of Warsaw
  • Szkoła Podstawowa nr 4 z Siemianowic Śląskich
  • Szkoła Podstawowa Nr 3 w Środzie Wielkopolskiej
  • Zespół Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej
  • Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Jońcu
  • Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Kłecku

 

Wszystkim uczestnikom udało zebrać się 8160 kg niepotrzebnej odzieży. Największy sukces w zbiórce odniósł Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym nr 1 w Kaliszu w którym udało się zebrać 1840 kg.

Co stanie się z odzieżą, która trafiła do kontenerów?

Ubrania oddane do pojemników oznaczonych logo Fundacji Eco Textil trafią do nowoczesnej sortowni w Skarżysku-Kamiennej.  Spółka Wtórpol, wypracowała sprawny system, zapewniający wykorzystanie tej odzieży w 100 procentach. Ubrania najlepszej jakości wracają na rynek w niezmienionej postaci – do ponad 120 sklepów sieci TekStylowo. Dużą część ubrań, wybieranych zgodnie z wymaganiami odbiorców , trafi do Afryki i Azji. Ta część odzieży, której nie uda się inaczej wykorzystać, zostanie poddana  recyklingowi. Z wełny powstaną dywany, z bawełny czyściwo fabryczne, pozostałe tekstylia  zostaną przerobione na paliwo alternatywne, będące zamiennikiem dla węgla. Warto podkreślić raz jeszcze, że wszystko, co trafi do sortowni Wtórpolu jest wprowadzane w drugi obieg, zgodnie z zasadą zero waste.

 

Dziękujemy za wasze zaangażowanie!

 

Wcześniejsze wpisy

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję