21 maja 2024
2024

Zrób porządek w szafie-mamy wyniki!

Uczniowie po raz kolejny dają przykład dorosłym – znamy już wynik wynik akcji “Zrób porządek w szafie”.

Jesteśmy niezmiernie dumni, że możemy znowu poinformować o imponujących wynikach tegorocznej zbiórki odzieży w szkołach. Nasza akcja “Zrób Porządek w szafie” po raz kolejny udowodniła, że wspólne działania mogą przynieść znaczące efekty dla środowiska i społeczności lokalnych.

Wszystkie zebrane kilogramy i wszystkie aktywności związane ze zbiórkami odzież są ważne. Rywalizacja o najwyższe miejsca ponownie  toczyła się do ostatnich odbiorów odzieży.

 

Więcej o akcji

Uczniowie 41 szkół podstawowych i średnich wraz z rodzicami i nauczycielami, przez ponad miesiąc porządkowali szafy, zbierając niepotrzebne ubrania. Dzięki temu, odzież ta może trafić do wtórnego obiegu i w ten sposób wciąż pozostać w użyciu, zamiast stać się uciążliwym odpadem. W tym roku uczniowie zebrali całe tony, a dokładniej 36 587 kilogramów niepotrzebnych ubrań! Oznacza to, że w skali roku szkoły łącznie potrafią zebrać prawie 100.000 kg odzieży, która zasili drugi obieg i pomoże osobom z niepełnosprawnościami!

Skąd taka akcja?

Produkujemy coraz więcej ubrań i coraz więcej też wyrzucamy. Szacuje się, że nawet do 40% wyprodukowanych tekstyliów nigdy nie trafia do użytku, wcześniej czy później stają się one odpadami, a ich rozkład może potrwać nawet 200 lat. Ale już na etapie produkcji przemysł odzieżowy jest bezlitosny dla środowiska, produkcja odzieży jest wodo- i energochłonna, a przy tym emituje gigantyczny ślad węglowy.

W UE wyrzuca się rocznie ok. 6,6 mln ton ubrań i butów, co stanowi 14,8 kg na osobę – podaje Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego zaznaczając, że dane dotyczą 2020 roku, a z roku na rok są one mniej optymistyczne. Jednocześnie na całym świecie mniej niż 1 proc. odzieży poddaje się recyklingowi, cała reszta jest spalana lub trafi na wysypiska. Jeśli nie zmienimy nawyków, kolejne pokolenia odczują naszą lekkomyślność na własnej skórze.

Nasze działania to nie tylko zwykła  zbiórka odzieży.

Mamy na celu również:

  • Edukację i uwrażliwienie młodych ludzi na wyzwania ekologiczne
  • Promowanie racjonalnych decyzji zakupowych oraz gospodarki opartej na obiegu zamkniętym, co pomaga zmniejszyć ilość odpadów tekstylnych.
  • Integrację pokoleń i społeczności w działania proekologiczne.
  • Pomoc potrzebującym.

Wyróżnienia i nagrody Oto zwycięzcy:

1 miejsce 5000 kg Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

2 miejsce 3820 kg Szkoła Podstawowa im. gen. Władysława Sikorskiego w Hyżnem

3 miejsce 3600 kg Szkoła Podstawowa nr 35 w Bydgoszczy

 

Nagroda specjalna: Najbardziej zaangażowana szkoła
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Kaliszu,  16,63 kg w przeliczeniu na jednego ucznia

 

Sprzęt rehabilitacyjny otrzymują :

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Kaliszu

Szkoła Podstawowa nr4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Szkoła Podstawowa im. gen. Władysława Sikorskiego w Hyżnem

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Wschowie

Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Rycerce Górnej

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 41 im. w Warszawie

Szkoła Podstawowa nr 35 w Bydgoszczy

Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Przybysławicach

Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leżajsku

 

W tym roku po raz pierwszy przyznaliśmy nagrodę specjalną, dla najbardziej zaangażowanej szkoły. W pełni zasłużył na nią Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Kaliszu. W tej małej placówce uczy się jedynie setka uczniów z niepełnosprwnościami, a mimo to szkoła zdołała uzbierać 1680 kg niepotrzebnych ubrań, co oznacza, że każdy z uczniów zebrał ich ponad 16kg! Dodajmy, że to nie pierwsza akcja porządkowa w tej właśnie szkole

Dla nas akcje jak ‘Zrób Porządek w swojej szafie’ są bardzo ważne nie tylko z ekologicznego, ale i ze społecznego punktu widzenia, ponieważ w ten sposób my edukujemy młode pokolenie.

Zwycięskie szkoły otrzymają nagrody finansowe oraz sprzęt rehabilitacyjny, który trafi do placówek opiekuńczych wskazanych przez same szkoły. Każda z nich ma do dyspozycji po 4 sztuki wózków, balkoników i po 4 pary kul ortopedycznych. Ale to nie koniec nagród. Dla wszystkich szkół, które uzbierały powyżej 1000 kg niepotrzebnych ubrań nagrodą będzie możliwość obdarowania potrzebujących ze swojej okolicy – szkoły będą miały do rozdysponowania sprzęt rehabilitacyjny, który trafi do potrzebujących w Karczmiskach, Bikówce, Ostrowie Wielkopolskim, Bojanie, Wschowie, Swarzędzu, Chorzelach, Brześciu i Warszawie.

Jedyna taka zbiórka

Celem akcji jest nie tylko edukacja, ale także uwrażliwienie młodych ludzi. Dzięki takim akcjom nie tylko młodzież, ale i dorośli uświadamiają sobie jak ważne, szczególnie w naszych czasach, jest dbanie o środowisko i racjonalne zarządzanie odpadami, co pomaga w zmniejszeniu ilości śmieci i wspiera proekologiczne postawy. Ale to nie wszystko- uczniowie angażują w zbiórki okolicznych mieszkańców. Efekty są najlepsze tam, gdzie przyłącza się do zbiórki całe osiedle czy miasteczko. Staramy się myśleć globalnie, ale działać lokalnie, sprzęt stanowiący nagrodę często zostaje w najbliższej okolicy. Ta akcja integruje pokolenia i społeczności. Tegoroczna akcja trwała podczas Dnia Ziemi, którego hasłem w tym roku było ograniczenie skali fast fashion, więc wiele placówek organizowało dodatkowe wydarzenia, takie, jak lekcje i warsztaty ekologiczne, pokazy mody, „wymianki”, w których uczniowie wymieniają się zabawkami i ubraniami, a sami uczniowie relacjonowali postępy w mediach społecznościowych. To inspiruje innych do zmiany nawyków.

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim szkołom dziękujemy za zaangażowanie.

Dołączcie do nas po wakacjach!

Kolejna akcja „Zrób Porządek w szafie” odbędzie się już jesienią, mamy nadzieję, że z każdą edycją świadomość będzie rosła, podobnie jak liczba zebranej odzieży a wraz z nią skala pomocy potrzebującym, którym uda się dzięki niej pomóc. Szkoły, które chciałyby wziąć w niej udział mogą znaleźć wszelkie niezbędne informacje w mediach społecznościowych Fundacji Eco Textil.

Wcześniejsze wpisy

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję