Interesuje Cię recykling tekstyliów?
Dowiedz się o nim więcej na stronie firmy Wtórpol
1. Daj drugie życie swoim ubraniom! - oddaj tekstylia do pojemnika
Ile masz ubrań, których już dawno nie założyłeś? Ile rzeczy w szafie które się „jeszcze przydadzą”, ale czekają na swoją kolej przez lata? Może warto się ich pozbyć, a przy okazji zrobić coś dobrego dla środowiska? Wrzuć odzież do kontenerów oznaczonych logiem PCK lub Eco Textil. W ten sposób nie tylko działasz w zgodzie z ekologią, ale też pomagasz osobom niepełnosprawnym. Zbieraną używaną odzież w 100 proc. poddajemy recyklingowi. W ten sposób surowiec, jakim są tekstylia, na nowo służy ludziom, zamiast trafiać na wysypiska śmieci. Część środków pozyskanych ze sprzedaży ubrań przeznaczana jest na rowery trójkołowe i sprzęt rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych.

2. „Zrób porządek w szafie” - akcja zbiórki odzieży w szkołach
Rozpowszechnianie wiedzy o ekologii już od najmłodszych lat – to wyzwanie, które na pewno zaowocuje w przyszłości! Jeśli nauczymy dzieci właściwych postaw i zachowań, w dorosłym życiu będą bardziej świadomymi mieszkańcami naszej Planety ?
Dzięki zbiórkom odzieży w szkołach, dzieci i młodzież, mogą zadbać o środowisko w miejscu, w którym spędzają mnóstwo czasu i mogą przekazać cenne wartości swoim rówieśnikom. W jaki sposób przystąpić do naszego programu? Zgłoś się do nas! Przyślemy odpowiednie dokumenty i zajmiemy się skoordynowaniem całej akcji. Do Twojej szkoły trafi kontener, do którego wszyscy chętni będą mogli wrzucać niepotrzebne tekstylia, ale również buty, pościel i zabawki. Po zakończonej akcji, zabierzemy zebrane rzeczy, środki uzyskane z ich recyklingu wspomogą działania naszej Fundacji, a zakupiony sprzęt rehabilitacyjny trafi do szkoły.
Zadzwoń 600 854 648 lub napisz fundacja@ecotextil.pl.

3. Baza wiedzy
Ciekawostki recyklingowe: czy wiesz, że… ???
- Z 35 plastikowych butelek można wyprodukować bluzę z polaru, a pięć można przetworzyć na kurtkę narciarską.
- Styropianowa tacka rozkłada się 500 lat, a bateria z zegarka elektronicznego może zatruć aż 400 litrów wody.
- Do wyprodukowania 1 tony papieru potrzeba 17 drzew. Te drzewa produkują tyle tlenu, ile rocznie wystarczyłoby dla 170 osób.
- Przeciętny człowiek wyrzuca w ciągu 7 tygodni tyle śmieci, ile sam waży.
- Bawełniany materiał rozkłada się 5-8 miesięcy, wełniany: 1-5 lat, gumowe podeszwy butów – 80 lat. Wartości te zależą głównie od sposobu produkcji, wielkości zużytego materiału, wybielania, farbowania, a także nadrukowanych wzorów.

Co możesz zrobić na co dzień dla naszej Planety? Żyj zdrowo i ekologicznie!
- Nie kupuj opakowań, wybieraj produkty na wagę. Korzystaj z toreb wielokrotnego użytku.
- Segreguj śmieci. Do ponownego przetworzenia nadaje się m.in. plastik, szkło, papier i metal.
- Zwracaj uwagę na certyfikaty i wybieraj ubrania z ekologicznej bawełny, kosmetyki produkowane z naturalnych składników.
- Przeterminowane leki zwróć do aptek, meble i sprzęty, które nadają się jeszcze do użytku sprzedaj lub przekaż innym, a niepotrzebny sprzęt RTV i AGD oddaj do sklepu.
- Nie kupuj zbędnych rzeczy.
- Czytanie książki i gazety w wersji elektronicznej.
- Korzystaj z akumulatorów, zamiast baterii.
- Używaj wielorazowych opakowań do żywności.
- Odnoś wytłoczki po jajkach do sklepu.
- No i oczywiście – odwiedzaj second handy! Możesz tam znaleźć prawdziwe modowe perełki i sporo zaoszczędzić.
