Zrób porządek w szafie

Posprzątaj szafę, pomóż osobom z niepełnosprawnościami i wygraj nagrody.
To, co stanie się z używanymi ubraniami, ma ogromny wpływ na środowisko i nasze życie. Niepotrzebne rzeczy możesz wrzucić do śmietnika i produkując w ten sposób kolejny odpad lub do kontenera by rozpocząć nową historię i pomóc potrzebującym. Zbieramy odzież używaną, zabawki i tekstylia. Ubrania, które nie są już nikomu potrzebne, posłużą innym. Pomóż nam tworzyć drugi obieg – z Tobą możemy więcej!

  Formularz rejestracyjny do akcji:

  Zgłoś szkołę do akcji

  • Wypełnij formularz rejestracyjny
  • zorganizuj zbiórkę w szkole
  • na najlepszych czekają nagrody

  Eko Akcje

  Zrób porządek w szafie - wiosna 2024

  Ruszył nabór do wiosennej edycji akcji „Zrób porządek w szafie”, organizowanej przez Fundację Eco Textil. Celem akcji jest edukacja dzieci i młodzieży na temat negatywnego wpływu hiperkonsumpcji ubrań na środowisko naturalne oraz wsparcie potrzebujących. Po ogromnym zainteresowaniu jesienną edycją akcji zbiórki, ponownie ruszamy z inicjatywą, z pewnością, że wspólnymi siłami uda nam się osiągnąć kolejny fantastyczny wyniki.

  przebieg  wiosennych porządków w szafach będzie wyglądał następująco:

  • Zgłoszenia do akcji można wysyłać przez formularz do  11 marca
  • Zbiórka niepotrzebnych ubrań startuje 18marca i potrwa do 10 maja.
  • podsumowanie akcji  i ogłoszenie wyników – koniec maja

  Na szkoły czekają nagrody finansowe oraz sprzęt rehabilitacyjny dla lokalnych placówek.

  Zrób porządek w szafie - podsumowanie jesień 2023

  Właśnie zakończyła się kolejna, tym razem jesienna edycja naszej akcji. Była rekordowa. Wzięło w niej udział 60 szkół i innych placówek oświatowych z całej Polski. Rekordowy był także wynik – zebraliśmy dokładnie 53 774 kg kilogramów

  Oto laureaci:

  1. Szkoła Podstawowa w Piotrowicach – 6170 kilogramów
  2. Szkoła Podstawowa w Konieczkach – 6100 kilogramów
  3. Szkoła Podstawowa w Hyżnem – 4740 kilogramów
  4. Szkoła Podstawowa w Milówce – 4495 kilogramów

  Ponadto, szkoły w Karczmiskach, Bikówce, Ostrowie Wielkopolskim, Bojanie, Wschowie, Swarzędzu, Chorzelach, Brześciu i Warszawie, które zebrały co najmniej tonę odzieży, dostaną zestawy po dwa wózki inwalidzkie, 2 balkoniki i 2 pary kuli do przekazania wybranym ośrodkom czy instytucjom. Łączna pula nagród przekazanych przez Fundację w jesiennej edycji wyniosła blisko 40.000PLN.

  Zrób porządek w szafie - wiosna 2023

  Uczniowie, ich rodzice oraz pracownicy szkoły oddają niepotrzebną odzież do specjalnego kontenera, ustawionego na terenie danej placówki lub zbierają je do worków. Po zakończonej zbiórce, nasza Fundacja odbiera zebraną odzież. W kolejnym etapie ubrania trafią  do sortowni, a następnie (w różnej formie) zostają wprowadzone do drugiego obiegu.

  Celem akcji jest zwrócenie uwagi najmłodszego pokolenia na istotę drugiego obiegu odzieży oraz kształtowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i ich rodziców, a także wspieranie osób z niepełnosprawnościami

  Działamy więc zgodnie z zasadą zero-waste! Zgłoś szkołę do akcji!

  Centrum Handlowe Wola Park

  Centrum handlowe Wola Park w Warszawie to miejsce otwarte na potrzeby lokalnej społeczności.  Od kilku lat priorytetowe dla Wola Parku są tematy związane ze zrównoważonym rozwojem, ekologią, zmianami klimatu oraz zero waste. Od października 2021 roku działa tu Współdzielnik, czyli pierwsze w Polsce Miejsce Aktywności Lokalnej zlokalizowane w centrum handlowym. Powstał, aby edukować na temat zrównoważonej konsumpcji i ograniczania liczby wyrzucanych przedmiotów. We Współdzielniku można wymienić nieużywane już ubrania, a także skorzystać z jadłodzielni czy zostawić roślinę w sanatorium.

  Wola Park chce dbać o środowisko na wielu poziomach, dlatego od marca 2023 przed wejściem do centrum ustawiono kontener na odzież i rzeczy używane – daje to możliwość klientom oddawania ubrań samodzielnie, o dowolnej porze. Dodatkowo, ponieważ niestety nie wszystkie ubrania oddawane do Współdzielnika nadają się do przekazania dalej, dzięki współpracy z Fundacją Ecotextil, będą one dalej przetwarzane na czyściwo fabryczne lub paliwo alternatywne. Wspólnie przyczyniamy się do mniejszego zanieczyszczenia naszej planety.

  Zbiórka odzieży Designer Outlet

  To już kolejna edycja akcji, realizowana z centrami handlowymi Designer Outlet, mająca na celu ochronę środowiska, edukację ekologiczną oraz wpływająca na lokalną społeczność. Tym razem projekt odbywa się już nie w jednej, a w trzech placówkach – w Warszawie, Gdańsku i Sosnowcu pojawiły się pojemniki na odzież używaną z logo Fundacji Eco Textil. Ubrania wrzucane do nich przez klientów centrum zyskują drugie życie i dodatkowo, dzięki zebranym kilogramom, pomagają potrzebującym.

  Zbiórka odzieży BNP Paribas

  Przez dwa miesiące pracownicy jednego z warszawskich oddziałów BNP Paribas Group Service Center S.A. brali udział w proekologicznej akcji charytatywnej. Ich zadaniem było zrobienie porządków w szafach. Niepotrzebne już ubrania oddawali do specjalnego kontenera. Po zakończeniu zbiórki ubrania trafiły do sortowni Wtórpol i… otrzymały drugie życie.

  W zamian za przekazaną odzież, Fundacja EcoTextil podarowała dwa wózki inwalidzkie placówce wskazanej przez pracowników BNP Paribas biorących udział w akcji. 21 października sprzęt rehabilitacyjny przekazano podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku  pod Warszawą.

  Zbiórka plecaków w Auchan

  3 edycje akcji „Wymień stary plecak na nowy”organizowana przez Sieć Auchan wspólnie z firmą Wtórpol i Fundacją Eco Textil. Niepotrzebne plecaki otrzymają drugie życie, a placówki wspierające potrzebujących sprzęt. rehabilitacyjny.

  W sierpniu w sklepach Auchan do punktów obsługi klienta można oddawać stare tornistry i szkolne plecaki, w zamian za to klienci otrzymują rabat na zakup nowych. Dzięki temu klienci mogą je taniej nabyć i w ten sposób zaoszczędzić, a zużyte i niepotrzebne tornistry nie trafią na wysypiska śmieci. Łącznie do drugiego obiegu przez 3 edycje akcji trafiło 7 ton tornistrów.

  Zrób porządek w szafie- wiosna 2022

  W tegorocznej akcji „Zrób porządek w szafie” brało udział 9 placówek edukacyjnych. Wszystkim uczestnikom łącznie udało się zebrać 8160 kg niepotrzebnej odzieży. Największy sukces w zbiórce odniósł Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczym nr 1 w Kaliszu gdzie udało się zebrać 1840 kg ubrań.

  Ubrania oddane do pojemników oznaczonych logo Fundacji Eco Textil trafią do nowoczesnej sortowni w Skarżysku-Kamiennej. Spółka Wtórpol, wypracowała sprawny system, zapewniający wykorzystanie tej odzieży w 100 procentach. Ubrania najlepszej jakości wracają na rynek w niezmienionej postaci – do ponad 120 sklepów sieci TekStylowo. Dużą część ubrań, wybieranych zgodnie z wymaganiami odbiorców , trafi do Afryki i Azji. Ta część odzieży, której nie uda się inaczej wykorzystać, zostanie poddana recyklingowi.

  Celem akcji jest zwrócenie uwagi najmłodszego pokolenia na istotę drugiego obiegu odzieży oraz kształtowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i ich rodziców.

  Zrób porządek w szafie -wiosna 2021

  Pomimo pandemii, odsłona wiosenno-letniej akcji „Zrób porządek w szafie”, przeprowadzona w sześciu szkołach, zakończyła się ogromnym sukcesem. Placówkom z Knurowa, Konstancina-Jeziorny, Rychwału, Kalisza, Lublina i Stargardu należą się ogromne brawa – razem zebrano 6 ton odzieży używanej – a wszystko to w szczytnym celu!

  Na tym projekcie zyskują wszyscy! Dzięki zbiórkom odzieży w szkołach, dzieci i młodzież- mogą zadbać o środowisko w miejscu, w którym spędzają mnóstwo czasu,  przekazują cenne wartości swoim rówieśnikom.

  #Jeans W Moim Stylu

  To wydarzenie było połączone działaniami z obszaru CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Podczas wizyty w centrum handlowym Designer Outlet Piaseczno, każdy mógł oddać niepotrzebną, używaną odzież denimową, a nasza Fundacja zajęła się jej recyklingiem.

  Zebraliśmy pełna skrzynię tekstyliów, które otrzymały szansę na drugie życie! Dzięki środkom pozyskanym właśnie w ten sposób wspólnie z Designer Outlet mogliśmy wspomóc lokalną placówkę opiekuńczo-wychowawczą wspólnie wybraliśmy Zespół Szkół Specjalnych w Piasecznie przy ulicy Bolesława Chrobrego 83. Szkoła otrzymała 5 rowerów trójkołowych.

  Zrób Porządek w szafie - wiosna 2020

  Zgłosiło się 20 szkół w całej Polsce. Niestety, zbiórkę ubrań przerwała epidemia koronawirusa. Mimo to udało się zebrać aż 9500 kilogramów odzieży, która otrzyma „drugie życie”. Najskuteczniejszy okazał się Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Rybniku, gdzie zebrano ponad trzy tony ubrań, drugie miejsce zajęła Specjalna Szkoła Podstawowa nr 26 w Lublinie, jej uczniowie do specjalnych kontenerów wrzucili ponad dwie tony.

  Celem akcji  było zwrócenie uwagi najmłodszego pokolenia na sprawę recyklingu odzieży, kształtowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i ich rodziców, oraz zbiórka niepotrzebnych ubrań.

  Stacja Segregacja

  Centrum Handlowe Aleja Bielany Wrocław stworzyło specjalną eko strefę.  W punkcie segregacji odpadów znajduje się butelkomat, pojemniki na elektrośmieci papier, szkło matale i tworzywa sztuczne oraz kontener na odzież używaną.

  Zebrane tekstylia trafią do sortowni , a następnie do drugiego obiegu. Strefa znajduje się na poziomie -1 przy środkowym wejściu na parking podziemny.

  Piknik Mohito Cares

  Mieliśmy przyjemność wziąć udział w pikniku pracowniczym firmy LPP (do niej należą popularne marki odzieży – Reserved, Cropp, Sinsay czy Mohito). Podczas imprezy pracownicy LPP wrzucali do naszych pojemników używaną odzież, przyniesioną z domów. Wietrzenie szaf przyniosło niesamowity efekt – w ciągu trzech godzin zebrano ponad pół tony ubrań!

  Wszystkie ubrania trafiły do drugiego obiegu. Fundacja Eco Textil podarowane tekstylia zamieniła na trzy trójkołowe rowery rehabilitacyjne, które dostarczyliśmy do Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych – Bona Fide w Krakowie.

  Razem dbamy o czysty Świat!

  Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję