Co możesz z nami zrobić?

Poznaj inicjatywy naszej Fundacji, którymi wspieramy działania związane z ekologią, recyklingiem, ochroną środowiska i pomocą osobom z niepełnosprawnościami.

Zapraszamy do współpracy!

Interesuje Cię recykling tekstyliów?

Dowiedz się o nim więcej na stronie firmy Wtórpol

1. Daj drugie życie swoim ubraniom- oddaj tekstylia do pojemnika!

Ile masz ubrań, których już dawno nie założyłeś? Ile rzeczy w szafie, które “jeszcze się przydadzą”, ale czekają na swoją kolej przez lata? Może warto się ich pozbyć, a przy okazji zrobić coś dobrego dla środowiska?

Wrzuć odzież do kontenerów oznaczonych logiem PCK lub Eco Textil. W ten sposób nie tylko działasz w zgodzie z ekologią, ale też pomagasz osobom z niepełnosprawnościami.

Zbieraną używaną odzież w 100% wprowadzamy do drugiego obiegu. W ten sposób surowiec, jakim są tekstylia, na nowo służy ludziom, zamiast trafiać na wysypiska śmieci. Część środków pozyskanych ze sprzedaży ubrań przeznaczana jest na rowery trójkołowe i sprzęt rehabilitacyjny dla osób z niepełnosprawnościami.

2. „Zrób porządek w szafie” - akcja zbiórki odzieży w szkołach

Rozpowszechnianie wiedzy o ekologii już od najmłodszych lat – to wyzwanie, które na pewno zaowocuje w przyszłości! Jeśli nauczymy dzieci właściwych postaw i zachowań, w dorosłym życiu będą bardziej świadomymi mieszkańcami naszej Planety. Dzięki zbiórkom odzieży w szkołach, dzieci i młodzież, mogą zadbać o środowisko w miejscu, w którym spędzają mnóstwo czasu, a jednocześnie przekazują cenne wartości swoim rówieśnikom.

Na czym polega akcja?

Uczniowie, ich rodzice oraz pracownicy szkoły oddają niepotrzebną odzież do specjalnego kontenera, ustawionego na terenie danej placówki. Po zakończonej zbiórce, nasza Fundacja odbiera zebraną odzież, która trafia do sortowni, a następnie – w różnej formie zostaje wprowadzona do drugiego obiegu.

Działamy więc zgodnie z zasadą zero-waste!

Celem akcji jest zwrócenie uwagi najmłodszego pokolenia na istotę drugiego obiegu odzieży oraz kształtowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i ich rodziców.

W jaki sposób przystąpić do naszego programu?

Zgłoś się do nas! Przyślemy odpowiednie dokumenty i zajmiemy się skoordynowaniem całej akcji. Do Twojej szkoły trafi kontener, do którego wszyscy chętni będą mogli wrzucać niepotrzebne tekstylia, ale również buty, pościel i zabawki. Po zakończonej akcji, zabierzemy zebrane rzeczy. Część środków uzyskanych z ich recyklingu wspomoże działania naszej Fundacji. W zamian za zebraną odzież przekażemy sprzęt rehabilitacyjny do osób lub placówki wskazanej przez szkołę.

Po zakończonej akcji, zabierzemy zebrane rzeczy. Część środków uzyskanych z ich sprzedaży lub recyklingu wspomoże działania naszej Fundacji. W zamian za zebraną odzież przekażemy sprzęt rehabilitacyjny do osób lub placówki wskazanej przez szkołę.

Jeśli  chcesz, aby Twoja szkoła wzięła udział w akcji napisz do nas fundacja@ecotextil.pl. lub zadzwoń 600 854 648.

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcie z jednej z naszych akcji. Razem możemy więcej!

3. Współpraca z biznesem

Fundacja Eco Textil, która działa przy firmie Wtórpol, już od wielu lat chętnie angażuje się w projekty mające na celu pomoc osobom z niepełnosprawnościami oraz ochronę środowiska.

W ramach naszych działań regularnie współpracujemy z firmami. Zorganizowaliśmy już wiele pozytywnych akcji np. z firmą Auchan, Mohito, jak również z lokalnymi partnerami z województwa świętokrzyskiego.

Masz pomysł na wspólny projekt? Chcesz, aby Twoja firma zaangażowała się w wartościową akcję CSR-ową?

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z nami, z przyjemnością przedstawimy wzajemne korzyści.

Napisz do nas: fundacja@ecotextil.pl. Razem możemy więcej!

Baza wiedzy

Ciekawostki recyklingowe: czy wiesz, że… ???

  • Z 35 plastikowych butelek można wyprodukować bluzę z polaru, a pięć można przetworzyć na kurtkę narciarską.
  • Styropianowa tacka rozkłada się 500 lat, a bateria z zegarka elektronicznego może zatruć aż 400 litrów wody.
  • Do wyprodukowania 1 tony papieru potrzeba 17 drzew. Te drzewa produkują tyle tlenu, ile rocznie wystarczyłoby dla 170 osób.
  • Przeciętny człowiek wyrzuca w ciągu 7 tygodni tyle śmieci, ile sam waży.
  • Bawełniany materiał rozkłada się 5-8 miesięcy, wełniany: 1-5 lat, gumowe podeszwy butów – 80 lat. Wartości te zależą głównie od sposobu produkcji, wielkości zużytego materiału, wybielania, farbowania, a także nadrukowanych wzorów.

Co możesz zrobić na co dzień dla naszej Planety? Żyj zdrowo i ekologicznie!

  • Nie kupuj opakowań, wybieraj produkty na wagę. Korzystaj z toreb wielokrotnego użytku.
  • Segreguj śmieci. Do ponownego przetworzenia nadaje się m.in. plastik, szkło, papier i metal.
  • Zwracaj uwagę na certyfikaty i wybieraj ubrania z ekologicznej bawełny, kosmetyki produkowane z naturalnych składników.
  • Przeterminowane leki zwróć do aptek, meble i sprzęty, które nadają się jeszcze do użytku sprzedaj lub przekaż innym, a niepotrzebny sprzęt RTV i AGD oddaj do sklepu.
  • Nie kupuj zbędnych rzeczy.
  • Czytanie książki i gazety w wersji elektronicznej.
  • Korzystaj z akumulatorów, zamiast baterii.
  • Używaj wielorazowych opakowań do żywności.
  • Odnoś wytłoczki po jajkach do sklepu.
  • No i oczywiście – odwiedzaj second handy! Możesz tam znaleźć prawdziwe modowe perełki i sporo zaoszczędzić.
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję