22 kwietnia 2024
2024

Dzień dla Ziemi

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi – święto ustanowione w 1970 roku, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i uświadamianie problemów ochrony środowiska. W tym roku obchody skupiają się na haśle “Planeta kontra tworzywa sztuczne”, podkreślając wagę walki z wszechobecnym plastikiem i zjawiskiem fast fashion.

 

Historia Dnia Ziemi

Pierwszy Dzień Ziemi zorganizowano w 1970 roku z inicjatywy Gaylorda Nelsona, senatora USA. Wówczas w Stanach Zjednoczonych na ulice wyszło 20 milionów ludzi, manifestując swoje zaangażowanie w ochronę środowiska. Już 20 lat później święto zostało oficjalnie ustanowione przez ONZ i zyskało globalny charakter. Obecnie Dzień Ziemi jest obchodzony w 193 krajach, jednocząc ludzi wokół wspólnego celu – ochrony naszej planety. Polsce Dzień Ziemi obchodzimy od 1990 roku. W 2023 roku święto odbyło się pod hasłem “Zainwestujmy w naszą planetę”. Na całym świecie w okolicy 22 kwietnia organizowane są różnorodne wydarzenia, a w naszym kraju również możemy wziąć udział w licznych akcjach i inicjatywach.

Cel Dnia Ziemi

 Głównym celem Dnia Ziemi jest promowanie postaw proekologicznych i inspirowanie do działań na rzecz ochrony środowiska. Tego dnia organizowane są różnorodne wydarzenia, takie jak: sprzątanie świata, koncerty, wystawy, konferencje. Ale co my sami możemy zrobić dla naszej planety, nie tylko w Dzień ziemi ale w każdy zwykły dzień w roku? Z pomocą przychodzi nasz Ekologiczny E-book – który miał premierę w lutym. Obok wyjaśnienia wielu ekologicznych zagadnień zebranych w kolejności alfabetycznej znajdziemy w nim praktyczne wskazówki co my jako konsumenci możemy zrobić aby chronić nasza planetę.

 

Nie kupuj rzeczy zbędnych, ani w nadmiarze. Zawsze zastanów się, ile razy użyjesz danej rzeczy, jak często i przy jakich okazjach będziesz jej używać, w przypadku ubrań – czy masz z czym ją zestawić, czy masz już coś podobnego. Jeśli masz kogoś, kto bywa Twoim głosem rozsądku – konsultuj z nim swoje zakupy

Kupuj i przyjmuj rzeczy z drugiej ręki– Ale nawet tam kupuj z głową. Postaw na jakość i ekologiczne materiały, nie kupuj niczego, tylko dlatego, że jest.

Czytaj etykiety– Szukaj marek produkujących w zrównoważony sposób, z ekologicznych materiałów, nadających się do recyklingu. Zastanów się także nad sposobem prania,  konserwacji i trwałością produktu. Postaw na jakość – często rzeczy pozornie droższe, mogą okazać się tańsze.

W miarę możliwości kupuj lokalnie, ogranicz transport, przesyłki kurierskie, zwroty. Jeśli zamawiasz online, staraj się zamawiać tylko od marek z Twojego kontynentu, a najlepiej oczywiście z Twojego kraju. Jeśli to możliwe, zamawiaj wspólne przesyłki z przyjaciółmi lub rodziną. Zanim zwrócisz ubranie, rozważ inne opcje, takie jak sprzedaż lub wymiana z przyjaciółmi. Jeśli nie jest to bardzo zrównoważona marka, zwrócone przedmioty nie zawsze wracają do sprzedaży, choć trudno w to uwierzyć, czasem są one po prostu utylizowane.

Dbaj o rzeczy Odpowiednio je konserwuj, pierz, naprawiaj, gdy tylko to możliwe.

Nie daj się wciągnąć w zakupowe szaleństwo Nie kupuj wyłącznie z powodu ceny, okazji. Przygotuj listę rzeczy, których potrzebujesz lub które chciałeś kupić od jakiegoś czasu. Dopiero jeśli zobaczysz coś, co naprawdę Ci się podoba, możesz sprawdzić cenę. Jeśli zbytnio skupisz się na cenach, istnieje większe prawdopodobieństwo, że skusisz się na zakup czegoś tylko dlatego, że jest to dobra okazja. Sprawdzaj i zapisuj ceny produktów, które podobają ci się od dłuższego czasu.

Przekazuj niepotrzebne rzeczy do drugiego obiegu. Sprzedawaj, oddawaj znajomym, wymieniaj się, znajdź na lokalnej grupie osoby potrzebujące, lub wrzuć do kontenera z logo PCK lub EcoTextil.

Zaprzyjaźnij się z upcyklingiem – przerabiaj ubrania na inne Poszukaj wskazówek w internecie, porozmawiaj ze znajomymi, którzy mają zdolności krawieckie.

Wykorzystuj wszystko, co się da. Nawet opakowania przesyłek mogą się przydać jako worki na śmieci lub opakowania dla rzeczy, które postanowisz przekazać dalej! Zniszczony T-shirt może zostać pocięty na szmatki.

Podaj informacje dalej! Tak jak przekazujemy sobie informacje o promocjach, tak warto podawać dalej wiedzę o dobrych praktykach!

Twoje decyzje zakupowe mają znaczenie podejmuj je w sposób świadomy i przemyślany.

Wcześniejsze wpisy

 • 12 kwietnia 2024

  Akcja Zrób porządek w szafie- pierwsze odbiory za nami

  Wiosenna edycja akcji Zrób porządek w szafie nabiera rozpędu. Szkoły zgłaszają odbiory niepotrzebnych ubrań, wskaźnik fundacyjnej wagi przekroczył 8000 kg.  Zbiórki w szkołach cieszą się dużym zainteresowanie zarówno wśród młodzieży...

 • 8 kwietnia 2024

  Nowy Staw 232 Bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.

  Od kilku lat Fundacja, we współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami, rozwija sieć bezpłatnych wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Obecnie na terenie całego kraju  funkcjonuje 232 takie punkty. W ubiegłym tygodniu...

 • 5 kwietnia 2024

  Sukces zbiórki odzieży w Wrocław Fashion Outlet

  18 marca – w Światowy Dzień Recyclingu – dobiegła końca zbiórka odzieży używanej we Wrocław Fashion Outlet. W przeciągu 8 dni w akcji Oddaj, zyskaj, wspieraj zebrano dokładnie 1277 kg...

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję