4 lipca 2022
2022

Korona Gór Polskich zdobyta!

We wrześniu 2021 roku weszli na pierwszy szczyt- Łysicę w Górach Świętokrzyskich. Po niespełna 10 miesiącach dotarli na Rysy- najwyższy punkt na terenie Polski.  Poznajcie ekipę z Zespołu Placówek Edukacyjno Wychowawczych w Skarżysku – Kamiennej-  szkoły do zadań specjalnych.

 

Garść informacji formalnych .

Korona Gór Polskich to 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju.  Od Łysicy 612m n.p.m ( Góry Świętokrzyskie ), aż po Rysy 2499 m n.p.m (Tatry).  Jak czytamy na stronie Klubu ” Aby zostać jej zdobywcą trzeba wejść na nie pokonując siłą własnych mięśni ponad 30 tysięcy metrów n.p.m. Chętni do tego czynu powołali 13 grudnia 1997 r. Klub Zdobywców Korony Gór Polski, do którego należy ponad 95 tysięcy miłośników gór. Spośród nich godnością Zdobywcy szczyci się ponad 4000 osób”

4000 osób, a wśród nich są już niepełnosprawni uczniowie z skarżyskiej placówki.  Na realizację tego wyjątkowego projektu założyli 24 miesiąc, po 10 miesiącach a dokładnie 285 dniach otrzymali ostatnia pieczątkę w swoich książeczkach.  Jako ostatnie, do zdobycia były Rysy (2499 metrów nad poziomem morza). 27 czerwca 16 – osobowa grupa, prowadzona przez przewodników wysokogórskich, po 13 godzinach wspinaczki i pokonaniu 25 kilometrów, weszła na szczyt.

Placówka nie bez powodu nazywana jest „Szkołą do Zadań Specjalnych”. Podejmuje wiele działań na rzecz osób niepełnosprawnych.

– Nie byłoby to możliwe bez wsparcia sponsorów, którym bardzo dziękuję – podkreśla Marcin Kruk, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjno Wychowawczych, inicjator projektu i uczestnik każdej z 28 ekspedycji. Celem było udowodnienie, że niepełnosprawni mogą pokonywać własne ograniczenia i dokonywać rzeczy, na które wielu zdrowych ludzi by się nie poważyło. Uczestnikom wypraw zdobywanie szczytów dało pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Gratulujemy!

Firma Wtórpol i Fundacja Eco Textil  były jednym z głównych partnerów akcji „Niezłomni w Koronie Gór”, stale współpracujemy ze „Szkołą do zadań specjalnych”.

 

Wcześniejsze wpisy

  • 1 lipca 2022

    „Zrób porządek w szafie”- czas na podsumowanie

    Kolejna edycja wielkich porządków w szafach za nami.  Uczniowie oraz całe społeczności szkolne jak zwykle nie zawiedli. pod 8 ton niepotrzebnej odzież zyska szanse na drugie życie i nie będzie...

  • 23 czerwca 2022

    Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego – Wschowa.

    Od blisko 5 lat prowadzimy unikatowy w skali kraju projekt bezpłatnych wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Pierwsza pilotażowa placówka prowadząca taką działalność powstała w Kaliszu, druga w naszym rodzinnym Skarżysku, a za...

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję