Światowy Dzień Zespołu Downa
21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa, ustanowiony w 2005 roku, a od 2012 roku organizowany pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Data święta wybrana została nieprzypadkowo. Wiąże się z obecnością u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Celem święta, nazywanego też „Dniem kolorowej skarpetki” jest zwrócenie uwagi na osoby z Zespołem Downa, ich problemy i potrzeby, a także zwiększenie świadomości w społeczeństwach na temat choroby. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki, będące symbolem osób z Zespołem Downa.
Na całym świecie z Zespołem Downa rodzi się średnio 1 na 800 do 1 na 1000 dzieci. Szacuje się, że w Polsce od 600 do 1000 rocznie. Większość z nich w wieku dorosłym jest w stanie w dużym stopniu żyć samodzielnie. Na zachodzie wiele osób z Zespołem Downa zdobywa zawód i pracuje. Stosunek do tej choroby i ludzi nią dotkniętych w ostatnich dziesięcioleciach zdecydowanie zmienił się na lepsze. Przyczyniły się do tego między innymi popularne seriale, jak amerykański „Dzień za dniem”, w którym występował aktor z Zespołem Downa, Chris Burke, nasz „Klan” z udziałem niepełnosprawnego Piotra Swenda, czy „Down the road”, prowadzony przez Przemysława Kossakowskiego.
Fundacja Eco textil od początku istnienia wspiera osoby z Zespołem Downa. Duża część z ponad 6000 rowerów rehabilitacyjnych, które bezpłatnie przekazaliśmy potrzebującym w całej Polsce właśnie do nich. Nasze trójkołowce dają nie tylko możliwość rehabilitacji ruchowej, ale i samodzielność. Otrzymały je między innymi Justynka ze Skarżyska – Kamiennej i Paula z Bydgoszczy, znana właśnie z „Down the road”. Osoby z Zespołem Downa najczęściej nie mogą korzystać ze zwykłych rowerów. Trójkołowe pozwalają im wybrać się z rodziną na wycieczkę, pojechać do szkoły czy sklepu.
21 marca warto pamiętać o naszych bliskich, sąsiadach z osiedla, zmagających się z ograniczeniami spowodowanymi tą chorobą, ale tak samo jak my marzących o szczęściu, kochających, przeżywających codzienne trudności. I założyć kolorowe skarpetki w różnych kolorach, by w ten symboliczny sposób okazać solidarność i życzliwość.