eco textil

3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Źróło kowala.plMiędzynarodowy dzień osób niepełnosprawnych obchodzony jest na całym świecie 3 grudnia. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Głównym celem powołania tego święta przez ONZ było przybliżenie społeczeństwu problemów i barier, z jakimi na co dzień zmagają się niepełnosprawni. Na całym świecie z tej okazji organizowane są konferencje, wykłady, specjalne uroczystości przybliżające i pokazujące jak wygląda świat widziany okiem niepełnosprawnego.

Na zaproszenie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali przedstawiciele Fundacji Eco Textil uczestniczyli w konferencji „Otwórz oczy”, poświęconej tematyce osób niepełnosprawnych, ich problemom i potrzebom. Spotkanie było okazją do zaprezentowania talentów oraz bogactwa, jakie w sobie noszą. We wrześniu właśnie w Kowali fundacja przekazywała rowery trójkołowe podopiecznym Stowarzyszenia „Pozytywni” z Młodocina Mniejszego.

O swoich doświadczeniach w pracy z osobami niepełnosprawnymi opowiadał Jerzy Furga, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pionkach, który przyjechał z grupą podopiecznych, tworzących taneczno – wokalną „Kapelę z Leśnej”. Wychowankowie WTZ w Pionkach wystąpili przed zgromadzonymi gośćmi z repertuarem piosenek romskich, za co zostali nagrodzenie burzą oklasków.

O codzienności, możliwościach pomocy oraz trudach wychowywania niepełnosprawnego dziecka mówił Włodzimierz Bojarski, ojciec niepełnosprawnego 18-nastolatka który aktywnie działa w Młodzieżowej Radzie Miasta Radomia .

Działalność oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego w Radomiu przybliżyła prezes, Eleonora Rosmańska.

Głównym gościem konferencji był Stanisław Kmiecik, artysta malarz. Pan Stanisław tworzy swoje obrazy bez rąk, a jedynie za pomocą stóp i ust. Podczas spotkania w Kowali pokazał zaproszonym gościom nie tylko swoje obrazy, ale także malował je na oczach publiczności.

Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tym ważnym wydarzeniu.

otworz-oczy-50  Źróło kowala.pl źródło :http://kowala.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=5&dzialy=5&akcja=artykul&artykul=2199&prywatnosc=tak#

źródło :http://kowala.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=5&dzialy=5&akcja=artykul&artykul=2199&prywatnosc=tak# źródło :http://kowala.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=5&dzialy=5&akcja=artykul&artykul=2199&prywatnosc=tak# źródło :http://kowala.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=5&dzialy=5&akcja=artykul&artykul=2199&prywatnosc=tak#