16 sierpnia 2022
2022

Od 5 lat funkcjonują wypożyczalnie stacjonarne

wypozyczalnia sprzetu rehabilitacyjnego

Fundacja Eco Textil w 2022 roku obchodzi 10 – lecie istnienia. Naszym pierwszym, autorskim programem był „Rower dla Niepełnosprawnych”. Dzięki niemu całkowicie bezpłatnie fundacja działająca przy firmie Wtórpol przekazała potrzebującym ponad 6000 specjalnych, trójkołowych rowerów rehabilitacyjnych. Często spotykaliśmy się z pytaniami – Czy dam radę z niego korzystać,? Czy można zabrać go na wakacje? (faktycznie, ze względu na konstrukcję jest dość ciężki i ma spore gabaryty). To skłoniło nas do  podjęcia kolejnego kroku – stworzenia sieci bezpłatnych, stacjonarnych wypożyczalni.

Trafiony pomysł

Pierwsza została otwarta pięć lat temu, w 2017 roku w Kaliszu. Zaprzyjaźniona z Fundacja Specjalna Szkoła Podstawowa w Kaliszu podjęła wyzwanie i przeprowadziła pilotaż tego projektu. Szybko okazało się, że to strzał w dziesiątkę, z rowerów korzystają nie tylko dzieci ale i dorośli, a nawet osoby starsze. Jako pierwszy, rower wypożyczył 57 – letni wówczas pan Antoni Wieruszewski. Po tym, jak doznał udaru, na rower wsiadł po raz pierwszy od 20 lat. – Mam w domu rower stacjonarny do ćwiczeń, ale to nie to samo co jazda na powietrzu. Po dwóch tygodniach czuję, że wzmocniła mi się noga, z którą mam problemy. Taki rower to świetna forma usprawniania – mówił pan Antoni. Drugą była ta w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku – Kamiennej. Kolejne wypożyczalnie powstawały w całej Polsce. Dziś działa ich 225 i będą kolejne.

Coraz więcej sprzętu

Początkowo w naszych wypożyczalniach dostępne były  rehabilitacyjne, trójkołowe rowery w trzech rozmiarach. Z czasem, odpowiadając na potrzeby lokalnych społeczności, doposażaliśmy je w kolejne sprzęty – wózki inwalidzkie, kule ortopedyczne i balkoniki. Jak pokazał czas, są one potrzebne ludziom, którzy często z dnia na dzień, po kontuzji, wypadku, operacji, potrzebują sprzętu rehabilitacyjnego. Dzięki wypożyczalniom mogą je otrzymać bezpłatnie i blisko miejsca zamieszkania.

Współpraca daje efekty

Stworzenie 225 darmowych wypożyczalni nie było by możliwe bez naszych partnerów. Najczęściej są to miejscowe oddziały Polskiego Czerwonego Krzyża, gminy, ośrodki sportu i rekreacji, szkoły integracyjne, ośrodki specjalne, stowarzyszenia działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Zadaniem Fundacji Eco Textil jest dostarczenie potrzebnego wyposażenia, które przekazujemy bezpłatnie. Do naszych partnerów należy znalezienie miejsca do jego przechowywania, oraz wyznaczenie koordynatora, który zajmuje się wypożyczaniem. Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy wykonują gros pracy związanej z działalnością wypożyczalni.

Jak skorzystać?

Żeby skorzystać ze sprzętu dostępnego w naszych wypożyczalniach, wystarczy skontaktować się z koordynatorem (lista wszystkich punktów w kraju, wraz z adresami i numerami telefonów, dostępna jest na stronie internetowej www.ecotextil.pl), dopełnić prostych formalności, umówić się na termin i odebrać wybrane urządzenie. Po upływie terminu należy je oddać w to samo miejsce. Jeśli na dany sprzęt nie ma kolejnego chętnego, czas wypożyczenia można wydłużyć. Wszystko jest całkowicie bezpłatne. Zapraszamy.

Wypożycz na wakacje

Z wypożyczalni Eco Textil można korzystać zarówno w miejscu zamieszkania, jak i podczas wyjazdów, choćby wakacyjnych. Działamy w wielu popularnych miejscach, jak Darłowo, Węgorzewo, Mielno, Jarocin, Wągrowiec, Mrągowo, Ostróda, Giżycko, Pisz, Busko – Zdrój, Gdynia, Sopot, Suwałki, Augustów, Kraków, Rabka – Zdrój, Zamość, Włodawa, Wrocław czy Jelenia Góra.

Stwórzmy nową wypożyczalnię

Program wciąż działa. Naszą ambicją jest, by bezpłatne wypożyczalnie istniały w każdym powiecie w Polsce. Jeśli w Państwa miejscowości potrzebna jest wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, prosimy o kontakt. Udzielimy wszelkiej pomocy i dostarczymy wyposażenie. Zapraszamy do współpracy wszelkie instytucje i organizacje, które zechcą podjąć się prowadzenia kolejnych placówek.

Cenna pomoc za ubrania

Fundacja Eco Textil sprzęt rehabilitacyjny kupuje i bezpłatnie udostępnia dzięki zyskom z przetwarzania odzieży używanej. Nie prowadzimy zbiórek pieniędzy na naszą działalność, prosimy jedynie o oddawanie niepotrzebnych ubrań do kontenerów na odzież do kontenerów z logo Eco Textil lub Polskiego Czerwonego Krzyża. Ubraniom dajemy „drugie życie”, przywracając je do obiegu gospodarki, za to fundujemy kolejne darmowe wypożyczalnie i prowadzimy szeroko zakrojoną działalność charytatywną na terenie całego kraju.

Wcześniejsze wpisy

  • 8 sierpnia 2022

    Sopot przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami.

    Sopot to jeden z najpopularniejszych  letnich kierunków na wakacyjnej mapie Polski. Z każdym rokiem miasto rozszerza ofertę kierowana do wypoczywających, osoby z niepełnosprawnościami zajmują tu szczególne miejsce. Sopockie atrakcje To...

  • 2 sierpnia 2022

    O naszych wypożyczalniach nadal głośno

    Przy Starostwie Powiatowym w Pszczynie od  kilu lat działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Osoby potrzebujące mogą tam bezpłatnie wypożyczyć rowery trójkołowe, wózki inwalidzkie, balkoniki czy kule. Wypożyczalnia działa we współpracy z...

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję