10 sierpnia 2022
2022

Akcja Auchan “Wymień stary plecak na nowy” ponownie z wsparciem Eco Textil

Już po raz trzeci rozpoczęła się  akcja „Wymień stary plecak na nowy”organizowana przez Sieć Auchan wspólnie z firmą Wtórpol i Fundacją Eco Textil. Niepotrzebne plecaki otrzymają drugie życie, a potrzebując sprzęt. rehabilitacyjny.

W sklepach Auchan w dniach od 4 do 18 sierpnia w punktach obsługi klienta można oddawać stare tornistry i szkolne plecaki, w zamian za to klienci otrzymują rabat na zakup nowych. Dzięki temu klienci mogą je taniej nabyć i w ten sposób zaoszczędzić, a zużyte i niepotrzebne tornistry nie trafią na wysypiska śmieci. Od Auchan zebrane tornistry odbierze firma Wtórpol. Trafią one do nowoczesnej sortowni w Skarżysku – Kamiennej. Te w dobrym stanie trafią ponownie do sprzedaży, zniszczone zostaną przetworzone i wrócą do obiegu gospodarki jako paliwo alternatywne. W ten sposób zostaną poddane w 100 procentach recyklingowi.

W ubiegłorocznej akcji  drugie życie otrzymało 2000 sztuk tornistrów, a dwa lata temu zebranych zostało  6400 kg, łącznie to ponad 7 ton

 

 

Akcja łączy ze sobą trzy cele –  społeczny, ekologiczny oraz niesie pomoc potrzebującym. Angażuje do pozytywnych działań, które w realny sposób przekładają się na nasze zobowiązania ekologiczne. Jeśli plecaki nie zostałyby przeznaczone do recyklingu możemy przypuszczać, że trafiłyby na wysypisko śmieci i rozkładały się latami, przyczyniając się tym samym do jeszcze większego zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Większość z nich składa się z poliestru lub ma jego domieszkę. Plastik (potoczna nazwa odpadów tworzyw sztucznych) – w zależności od jego rodzaju rozkłada się od 100 do 1000 lat.

Zebrane plecaki “wymienimy” na sprzet rehabilitacyjny. Wzorem lat ubiegłych. Sklepy Auchan w których zostanie zebrana największa liczba plecaków wybiorą placówki którym fundacja Eco Textil przekaże sprzęt rehabilitacyjny.  W 2021 roku wózki balkoniki i kule trafiły między innymi do Ośrodka Pomocy społecznej w Markach, Fundacji PREKURSOR czy Hospicjum Świętego Franciszka w Katowicach, a  rok wcześniej do potrzebujących trafiło 5 rowerów trójkołowych.

Liczymy na Wasze zaangażowanie!

 

Wcześniejsze wpisy

 • 8 sierpnia 2022

  Sopot przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami.

  Sopot to jeden z najpopularniejszych  letnich kierunków na wakacyjnej mapie Polski. Z każdym rokiem miasto rozszerza ofertę kierowana do wypoczywających, osoby z niepełnosprawnościami zajmują tu szczególne miejsce. Sopockie atrakcje To...

 • 2 sierpnia 2022

  O naszych wypożyczalniach nadal głośno

  Przy Starostwie Powiatowym w Pszczynie od  kilu lat działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Osoby potrzebujące mogą tam bezpłatnie wypożyczyć rowery trójkołowe, wózki inwalidzkie, balkoniki czy kule. Wypożyczalnia działa we współpracy z...

 • 29 lipca 2022

  Wspominamy Tour de Pologne i paradę rowerów trójkołowych

  Już jutro startuje kolejny 79 Wyścig Tour de Pologne, wielkie rowerowe święto, które co roku gromadzi najlepszych kolarzy na świecie. Bez wątpienia pasjonatów sportów rowerowych zobaczymy na trasie wyścigu oraz przed ekranami telewizorów.
  Nie bez przyczyny z takim entuzjazmem spoglądamy na to kolarskie święto.  Z ogromnym wzruszeniem i łezką w oku wspominamy rok 2019  i przejazd osób z niepełnosprawnościami podczas 76 wyścigu z metą w Zabrzu.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję