15 listopada 2020

Wspólna akcja Eco Textil i Auchan – zebraliśmy ponad 6 ton plecaków!

Plecaki często służą nam i naszym dzieciom przez lata, ale zdarza się również tak, że szybko się niszczą, są wymieniane co sezon lub zostały źle dopasowane. Co zrobić z plecakiem, którego już nie potrzebujemy?

 

Daj swojemu plecakowi szansę na drugie życie! Na czym polegała cała akcja?

Na początku sierpnia klienci ogólnopolskiej sieci hipermarketów Auchan mogli oddawać niepotrzebne plecaki w wybranych punktach na terenie całego kraju. Zainteresowanie akcją było bardzo duże – a to pokazuje ogromną potrzebę edukowania społeczeństwa w temacie odpowiedniej utylizacji tekstyliów.

 

W zamian za otrzymane plecaki, Fundacja Eco Textil, działająca pod egidą Wtórpolu przekaże rowery trójkołowe do szkół specjalnych, wskazanych przez te sklepy Auchan, w których udało się zebrać najwięcej plecaków.

Zebraliśmy 6 ton 400 kg plecaków – przy założeniu, że dwa plecaki ważą 1 kg to niemal 13 tysięcy plecaków!

Jeśli plecaki nie zostałyby przeznaczone do recyklingu możemy przypuszczać, że trafiłyby na wysypisko śmieci i rozkładały się latami, przyczyniając się tym samym do jeszcze większego zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Większość z nich składa się z poliestru lub ma jego domieszkę. Plastik (potoczna nazwa odpadów tworzyw sztucznych) – w zależności od jego rodzaju rozkłada się od 100 do 1000 lat.

Co dalej stanie się z plecakami?

Wiele z nich nie jest zniszczonych – możemy więc dać im drugie życie :-) Ile razy zdarza się przecież tak, że plecak “przechodzi” ze starszego rodzeństwa na młodsze i doskonale służy następnym pokoleniom jeszcze przez wiele lat!

Tak więc plecaki, które są w dobrym stanie trafią do sklepów z odzieżą używaną i będą miały szansę na znalezienie kolejnego właściciela. A jest w czym wybierać – trafiły do nas tornistry szkolne z ulubionymi bohaterami kreskówek, plecaki skórzane, z materiału, wełniane, a nawet sportowe i typowo podróżnicze. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie! Warto pamiętać, że nieoczywistą zaletą takich plecaków na pewno jest ich wytrzymałość i solidne wykonanie 😊

 

Z kolei ta część plecaków, która nie nadaje się już do ponownego użytku, zostanie poddana recyklignowi, przetworzona. Przetwarzamy więc 100% tekstyliów i działamy zgodnie z zasadą zero waste!

 

Za największą aktywność w realizowanej akcji wynagrodzimy zespoły marketów Auchan z Wrocław Bielany , Auchan Mikołów Auchan Krasne k. Rzeszowa Auchan Częstochowa Północ.
Dzięki wspólnemu zaangażowaniu  do osób niepełnosprawnych w tych miastach zostały przekazanych 5 rowerów trójkołowych które wspomogą lokalne organizacje wspomagające opiekę osób niepłnosprawnych

 

Wcześniejsze wpisy

 • 28 września 2020

  #Jeanswmoimstylu – Przekazanie rowerów dla uczniów ZSS w Piasecznie

  Pamiętacie naszą akcję #Jeanswmoimstylu w Designer Outlet Warszawa? Dzięki środkom pozyskanym właśnie z tego recyklingu wspólnie z Designer Outlet mogliśmy wspomóc lokalną placówkę opiekuńczo-wychowawczą – wybraliśmy Zespół Szkół Specjalnych znajdujący się w Piasecznie przy ulicy Bolesława Chrobrego 83.

 • 22 września 2020

  Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego w Świętochłowicach

  209 tego typu miejsce w Polsce. Mieszkańcy Świętochłowic mogę bezpłatnie korzystać z sprzętu rehabilitacyjnego. Do dyspozycji osoób potrzebujących są  rowery trójkołowe, wózki dla niepełnosprawnych, balkoniki i kule. Punkt wypożyczeń działa przy Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Wallisa 4.

 • 2 września 2020

  Fundacja Eco Textil w akcji #Jeanswmoimstylu w Designer Outlet Warszawa

  Tydzień jeansu w Designer Outlet Warszawa połączony jest z działaniami CSR, czyli z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu. Podczas wizyty w centrum każdy będzie mógł oddać niepotrzebną, używaną odzież denimową, a nasza Fundacja zajmie się jej recyklingiem. Dzięki środkom pozyskanym z recyklingu odzieży wspólnie z Designer Outlet Warszawa wspomożemy lokalną placówkę opiekuńczo-wychowawczą.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję