30 września 2021
Działania ekologiczne
2021

Recykling odzieży – pomaganie jest proste

Dzięki recyklingowi odzieży możemy wspierać podopiecznych naszej fundacji. Przekazujemy sprzęt rehabilitacyjny osobom potrzebującym – stworzyliśmy wiele punktów stacjonarnych na terenie całego kraju oraz wypożyczalnię online. Te działania nie byłyby jednak możliwe bez osób, które oddają niepotrzebną odzież do specjalnych kontenerów. Czy wiemy, co dokładnie dzieje się z ubraniami, które trafią do takich miejsc? Jak wiele osób nadal wyrzuca tekstylia do śmieci, co w konsekwencji sprawia, że stają się uciążliwym odpadem? Dlaczego nie oddajemy ubrań do dedykowanych punktów? Odpowiedzi na te pytania możemy znaleźć w raporcie firmy Wtórpol, który miał swoją premierę 29 września.

Wyniki raportu przedstawiają nie tylko tendencje związane z pozbywaniem się ubrań, ale również pokazują poziom wiedzy polskiego społeczeństwa na tematy ekologiczne i zagadnienia związane z recyklingiem odzieży.

Oprócz zaprezentowania wyników badania ilościowego, materiał został wzbogacony o komentarze ekspertów – wśród nich są m.in. Agata Szopińska – specjalista ds. przemysłu odzieżowego oraz Piotr Barczak – ekspert ds. gospodarki o obiegu zamkniętym z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Kilka ciekawostek z raportu:

 • Najczęstsze powody pozbywania się ubrań to brak noszenia ich od dłuższego czasu (50%), zniszczenie ubrania (50%), zmiana rozmiaru (49%).
 • Spośród respondentów, którzy nie oddają niepotrzebnych ubrań do punktów/kontenerów, co czwarta osoba (24%) przyznaje, że nie wie, czemu tego nie robi. Więcej niż co piąty badany z tej grupy (22%) wskazuje na brak takich miejsc w pobliżu miejsca zamieszkania, a 15% oddawanie znajomym/ potrzebującym.
 • Ogółem, więcej niż dwóch spośród pięciu Polaków (44%) regularnie dokonują przeglądu szafy sprawdzając, które rzeczy są im potrzebne, a które nie. Natomiast 36% osób wykonuje tę czynność w momencie, gdy w szafie nie ma już miejsca na nowe ubrania.

Wcześniejsze wpisy

 • 21 lipca 2021

  Toruń wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

  Od początku lipca w Toruniu można bezpłatnie wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny, to duże udogodnienie dla osób z niepełnosprawnością lub dla osób starszych. Punkt prowadzi Centrum Aktywności Lokalnej przy ulicy Grunwaldzkiej

 • 1 lipca 2021

  Wiosenno-letnia edycja akcji „Zrób porządek w szafie” za nami

  Pomimo pandemii, tegoroczna odsłona wiosenno-letniej akcji „Zrób porządek w szafie”, przeprowadzona w sześciu szkołach, zakończyła się ogromnym sukcesem. Placówkom z Knurowa, Konstancina-Jeziorny, Rychwału, Kalisza, Lublina i Stargardu należą się ogromne brawa – razem zebraliście prawie 6 ton odzieży używanej – a wszystko to w szczytnym celu!

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję