1 marca 2024
2024

Dzień wózka inwalidzkiego

W pierwszym dniu marca od 2008 roku z inicjatywy Stevena Wilkinsona, który niemal całe życie spędził na wózku inwalidzkim, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wózka Inwalidzkiego. Ma on zwracać uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych, które korzystają z wózków oraz ludzi, którzy niosą pomoc dotkniętym przez los. Dostęp do wózka, balkonika czy kul często daje samodzielność w codziennym życiu. Dlatego jest tak ważny.

Fundacja Eco Textil umożliwienie potrzebującym bezpłatnego korzystania z tych urządzeń uznała za priorytet. Dostarczyliśmy wózki inwalidzkie, balkoniki i kule do 230 darmowych wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, które wraz z partnerami stworzyliśmy w całej Polsce. Sprzęt służący niepełnosprawnym, chorym i seniorom dostępny jest również w naszej internetowej wypożyczalni. Udostępniamy go całkowicie bezpłatnie, wraz z dostawą kurierem pod wskazany adres i odbiorem, kiedy jest już niepotrzebny. Zakup wózków, balkoników i par kul możliwy był dzięki tym wszystkim, którzy niepotrzebne ubrania oddają do kontenerów na odzież używaną z logo Eco Textil i Polskiego Czerwonego Krzyża, z którym współpracujemy.

Jedną z osób, która skorzystała z tej formy pomocy była Pani Małgorzata.  Wózek został wypożyczony dla Mamy Teresy, teraz obie mogą cieszy się długimi spacerami i spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. O swoich wrażeniach z korzystania z naszego wsparcia opowiadała tak :

Wózek umożliwia mojej mamie wyjście na dłuższe spacery, kiedy nie czuje się na siłach siedzi i podziwia widoki, a kiedy czuje się lepiej, część spaceru maszeruje samodzielnie opierając się o wózek.”

Warto wspomnieć, że pierwsze wózki inwalidzkie powstały ponad 2,5 tysiąca lat temu w starożytnej Grecji i Chinach. W XIX wieku zaczęły powstawać konstrukcje, przypominające obecnie używane. Z wózka inwalidzkiego korzystało wielu znanych ludzi, choćby najdłużej w historii sprawujący urząd Prezydenta USA, Franklin Delano Roosevelt.

 

Dziś na rynku dostępne są wózki zarówno standardowe, jak i te z napędem elektrycznym czy sportowe, umożliwiające choćby  grę w koszykówkę czy szermierkę. Technologie zmieniają się, dając użytkownikom coraz większy komfort. Równie istotne, że z naszej przestrzeni stopniowo, ale nieuchronnie znikają architektoniczne bariery. Dostęp do środków transportu zbiorowego, budynków użyteczności publicznej, sklepów czy instytucji kultury w Polsce jest coraz lepszy. Mimo to warto, nie tylko 1 marca, zwrócić uwagę na sytuację osób na wózkach. I pomóc, jeśli będzie trzeba.

Jeśli znasz kogo w okolicy kto potrzebuje taki wózek zgłoś się do naszej wypożyczalni

Wcześniejsze wpisy

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję